Ndryshimi mes inspektimeve të "Poli i Jugut"

751 bytes added ,  3 vjet më parë
Removed redirect to Antarktiku
v (Robot: Fixing double redirect)
(Removed redirect to Antarktiku)
Etiketat: Përpunim pamor Hoqi ridrejtimin
'''Poli i Jugut''', i njohur gjithashtu si '''Poli i Jugut Gjeografik''' ose '''Poli i Jugut Tokësor''', është një nga dy pikat ku aks i rrotullimit të Tokës kryqëzon sipërfaqen e saj. Është pika më jugore në sipërfaqen e [[Toka|Tokës]] dhe shtrihet në anën e kundërt të Tokës nga [[Poli i Veriut|Polin e Veriut]].
#REDIRECT [[Antarktiku]]
 
I ndodhur në kontinentin e [[Antarktiku|Antarktidës]], është vendi i Stacionit amerikan Amundsen-Scott South Pole, i cili është themeluar në vitin 1956 dhe ka qenë vazhdimisht i stafit që nga ai vit. Poli i Jugut Gjeografik është i ndryshëm nga Poli Magnetik i Jugut, pozicioni i të cilit është përcaktuar bazuar në fushën magnetike të Tokës. Poli i Jugut është në qendër të [[Hemisfera jugore|hemisferës jugore]].