Dallime mes rishikimeve të "Mynihu"

30 bytes added ,  4 vjet më parë
v
korrigjime drejtshkrimore
No edit summary
v (korrigjime drejtshkrimore)
 
== Sport ==
Ne Mynih gjendet dhe klubi me i njohur i GjermaniseGjermanisë ne futboll, [[FC Bayern München]], i cili konsiderohet si njeri nga ekipet me te mira evropiane ne futboll.
 
== Fest kulturore ==
Në këtë qytet cdoçdo vit festohet edhe festa me e madhe popullore (festa e birresbirrës), e njohur si [[Oktoberfesti|Oktoberfest]], te cilencilën perpër cdoçdo vit e vizitojnevizitojnë perpër 2 javejavë me radhe rreth 6 milion njerez.
 
Kjo feste e ka rrjedhen e saj qe nga 12 tetori 1810 me rastin e martesesmartesës se Princit bavares Ludwig dhe princeses Theresia. Per hir te saj vendi ku mbahet kjo feste quhet Theresienwiese.
Kjo feste eshteështë mbajtur perpër hereherë te pareparë me 17 tetor te vitit 1810.
 
== Transporti ==
 
== Kultura ==
Për kultivimin e kultureskulturës gjermano-shqiptare në Mynih përkujdesen anëtarët e organizuat në Qendrën e pavarur kulturore shqiptare "Rilindja" <ref>[http://www.laenderkontakte.de/region/europa/kosova_kosovo/auslaendische_vereinigungen/index.html Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova] - në int. prill 2007</ref>.
 
== Burim i të dhënave ==