Dallime mes rishikimeve të "Jup Kazazi"

493 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Kutia Politikan|Emri=Jup Kazazi|Figura=|Madhësia e Figurës=200px|Detyra=[[Ministër i Partisë Fashiste]]|Fillimi i afatit=3 dhjetor, 1941|Mbarimi i afatit=7 maj, 1942|Paraardhësi=[[Tefik Mborja]]|Pasardhësi=[[Kolë Bibë Mirakaj]]|Datëlindja=17 gusht, 1905|Vendlindja=Shkodër, [[Perandoria Osmane]]|Datëvdekja=17 shtator, 1946|Vendvdekja=Shkodër, [[Republika Popullore e Shqipërisë]]|Kombësia=Shqiptar|Profesioni=nëpunës, ministër|Shkolla=Fakulteti i Ekonomisë, Torino|Grada shkencore=ekonomist|Partia=[[Partia Fashiste Kombëtare Shqiptare]]|Feja=|Nënshkrimi=|Nënshkrimi_madhësia=|Nënshkrimi_përshkrim=|Bashkëshortja=Nasibe Bekteshi|Fëmijë=}}'''Jup Kazazi''' (Shkodër, [[17 Gusht|17 gusht]] [[1905]]<ref name=":0">[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., ''Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet'', Tiranë: "55", 2012. fq. 150. ISBN 978 9943 56 22 5</ref> - [[17 Shtator]] [[1946]]) ishte llogaritar, nëpunës, ministër i Partisë Fashiste në qeverinë e [[Mustafa Kruja|Mustafa Krujës]], udhëheqës ushtarak i [[Balli Kombëtar|Ballit Kombëtar]] dhe organizator i [[Lufta e Reçit|Luftës së Reçit]].
 
== Jeta ==
 
== Burime ==
{{reflist|2}}
{{reflist|2}}{{Ministra të Shqipërisë||Ministria=i Partisë Fashiste / MPF|para=[[Tefik Mborja]]|Vitardhja=[[3 dhjetor]] [[1941]]|Vitikja=[[7 maj]] [[1942]]|pas=[[Kolë Bibë Mirakaj]]}}
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1905]]
137

edits