Dallime mes rishikimeve të "Lumi i Shalës"

351 bytes added ,  3 vjet më parë
nga faqja Shala, megjithese e pareferencuar
(Rregullova nje gabim drejtshkrimor)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(nga faqja Shala, megjithese e pareferencuar)
{{coord|42.1050|N|19.5155|E|source:wikidata|display=title}}
[[Skeda:Lumi i Shalës (Palna e Tasit).jpg|parapamje|Lumi i Shalës|250x250px]]
'''Lumi i Shalës''' është lumi i cili buron rrëzë [[Alpet Shqiptare|Alpeve Shqiptare]].
'''Lumi i Shalës''' është lumi i cili buron rrëzë [[Alpet Shqiptare|Alpeve Shqiptare]]. Ka një gjatësi prej 37 km prej burimit në majën e Radohinës e deri në [[Drini|Dri]]. Është lumë malor me rënie mesatare 22 metra në një kilometër. Lumi Shala dallohet me ujin e tij të kristaltë, me prurje mesatare vjetore, afro 34 m³/sek. Prurjet maksimale arrijnë në nëntor me 52m3/sek, ndërsa prurje minimale në gusht në të cilin arrin 9m³/sek.
 
Ka një gjatësi prej 37 km prej burimit në majën e Radohinës e deri në [[Drini|Dri]], buron tek kroi i Shtrazës në krye të fshatit Theth, në rrëzë të majës së Radohinës, nga ku zbret poshtë nëpër luginë të Shalës, nga [[Thethi]], Ndërlysa e Musha, nga Breg-Lumi tek Porta e Shalës ''(Gryka e Rrshqëmit)'', nëpër Lotaj e në luginën e Shoshit, dërisa derdhja e tij shkon në Lesniqe në Dri ''(sot liqeni Koman)''. Është lumë malor me rënie mesatare 22 metra në një kilometër.
 
'''Lumi i Shalës''' është lumi i cili buron rrëzë [[Alpet Shqiptare|Alpeve Shqiptare]]. Ka një gjatësi prej 37 km prej burimit në majën e Radohinës e deri në [[Drini|Dri]]. Është lumë malor me rënie mesatare 22 metra në një kilometër. Lumi Shala dallohet me ujin e tij të kristaltë, me prurje mesatare vjetore, afro 34 m³/sek. Prurjet maksimale arrijnë në nëntor me 52m3/sek, ndërsa prurje minimale në gusht në të cilin arrin 9m³/sek.
Lumi i Shalës është i pasur me një shumëllojshmëri peshqish, por më i përhapuri është trofta, që rritet vetëm në ujrat e ëmbla.
 
 
Ngjyra e kaltër dhe e ftohtë e ujit është karakteristike e këtij lumi, shkëmbijt e thepisur që e rrethojnë, duken sikur prekin qiellin me dorë. Në lumin e Shalës gjëndet një bukuri e rrallë, ku për të cilin është e vështir të thuhet vetëm me fjalë.
Lumi i Shalës në vitet e demokracisë është bërë një destinacion turistik si për të huajt dhe vëndasit, nga ku vizitorët e shumtë e përshkruajnë si perlën e bukurive të Komanit e të Shqipëris.
 
 
 
[[Kategoria:Lumenj në Shqipëri|S]]
137

edits