Dallime mes rishikimeve të "Preç Zogaj"

1.600 bytes added ,  3 vjet më parë
optimale
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt duke përdorur AWB)
(optimale)
{{Kutia Politikan|Emri=Preç Zogaj|Figura=Preç Zogaj.jpg|Përshkrimi=|Madhësia e Figurës=|Detyra=[[Ministria e Kulturës e Shqipërisë|Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve]]|Fillimi i afatit=11 qershor|Mbarimi i afatit=6 dhjetor, 1991|Datëlindja=5 dhjetor, 1957|Vendlindja=Manati, [[Republika Popullore e Shqipërisë]]|Datëvdekja=|Vendvdekja=|Kombësia=Shqiptar|Profesioni=gazetar|Partia=|Detyra2=Ministër Shteti pranë Kryeministrit|Detyra3=|Paraardhësi=[[Moikom Zeqo]]|Pasardhësi=[[Vath Koreshi]]|Paraardhësi2=[[Maqo Lakrori]] (sekretar shteti për integrimin euroatlantik)|Pasardhësi2=[[Ilir Zela]]|Paraardhësi3=|Pasardhësi3=|Fillimi i afatit2=28 tetor, 1998|Mbarimi i afatit2=15 janar, 2000|Fillimi i afatit3=|Mbarimi i afatit3=}}
{{Infobox shkrimtar
| emri = Preç Zogaj
| foto = [[Skeda:Preç Zogaj.jpg|200px]]
| titulli =
| emri i lindjës =
| ditëlindja = [[1957]]
| vendlindja = {{flagicon|Albania}}[[Lezha|Lezhë]] [[Shqipëri]]
| ditëvdekja =
| vendvdekja =
| pseudonimi =
| nacionaliteti = Shqiptar
| zhanri = poezi. gazetari
| webfaqja =
}}
 
'''Preç Zogaj''' ([[Manati]], [[5 dhjetor]] [[1957]]) është politikan, gazetar dhe letrar shqiptar.
'''Preç Zogaj''' është shkrimtar, poet dhe gazetar shqiptar. Ai lindi në [[Lezha|Lezhë]] në vitin 1957. Studioi gjuhën dhe letërsine shqipe në Universitetin e Tiranës. Gjate viteve '90 ishte kryeredaktor i gazetes [[Koha Jone]], te botuar ne [[Tirana|Tirane]].
 
== Biografia ==
Lindi në Manati të [[Lezha|Lezhës]] më 5 dhjetor 1957. Mbaroi Fakultetin Histori-Filologji, dega gjuhë-letërsi shqipe në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]]. Gjatë viteve 1976-78 qe punëtor në kooperativë. Më 1978-1981 kreu shërbimin e detyrueshëm ushtarak. Më 1981-1983 punoi mësues në Velë të Lezhës. Më 1983-1989 punoi si gazetar pranë organit "Zëri i Rinisë". Më 1989-90 punoi si shef i prozës së shkurtër në shtëpinë botuese shtetërore "Naim Frashëri".
 
Themelues i [[Rilindja Demokratike|RD]]-së dhe njëri prej nismëtarëve të [[Partia Demokratike e Shqipërisë|Partisë Demokratike]]. Më 1991-1992 deputet i PD-së, në qeverinë [[Ylli Bufi|Bufi]] pati portofolin e ministrit të Kulturës. Më 1992 themeloi partinë Aleanca Demokratike dhe më pas, më 1993-1997, drejtor shtypit i saj.
 
Më 1997-1999 qe këshilltar i Presidentit [[Rexhep Meidani]] dhe më 1999-2000 ministër shteti pranë kryeministrit [[Ilir Meta]].
 
Më 2005-2009 deputet i Partisë Demokratike.<ref>{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher="55"|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=260}}</ref>
 
Gjate viteve '90 ishte kryeredaktor i gazetes [[Koha Jone]], te botuar ne [[Tirana|Tirane]].
 
== Tituj të veprave ==
137

edits