Ndryshimi mes inspektimeve të "Kripa"

2.784 bytes added ,  2 vjet më parë
Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 178.175.111.154) dhe riktheu rishikimin 1762974 nga Tytuu
(U largua krejt përmbajtja e artikullit.)
Etiketa: Duke zbrazur
(Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 178.175.111.154) dhe riktheu rishikimin 1762974 nga Tytuu)
[[File:Table salt with salt shaker V1.jpg|thumb|300px|Kripa]]
'''Kripa''' është lëndë e bardhë dhe e fortë në trajtë kokrrizash të vogla të kristalta, e tretshme në [[ujë]], me shije të njelmët, që nxirret nga uji i [[deti]]t (nëpër kripore) a nga [[toka]] (në miniera) dhe që përdoret në gjelle ose u hidhet ushqimeve për t'i ruajtur për një kohë të gjatë. Në kimi kripa njihet si përbërje kimike e formuar nga zëvendësimi i plotë a i pjesshëm i hidrogjenit të një [[acidi]] me [[Metalet|metal]] e me njëvlerës të tij. Në mjekësi kripa njihet si lëndë e bardhë dhe e kristaltë që pihet për të dalë jashtë kur jemi kaps, sulfati i magnezit.
 
== Efektet e kripës në kuzhinë ==
* Nuk shërben vetëm për gatim.
* Shishet e qelqurina lahen mirë me ujë me kripë.
* Një sasi kripe e lënë pa mbuluar në një tepsi thith lagështinë e dhomës, pasi kemi lyer.
* Uji i nxehtë ftohet me ngadalë po ti hedhim kripë.
* Peshku në akuarium qëndron më mirë po ti hedhësh 2-3 kokrra kripë. Kjo i heq dhe aromën e keqe ujit.
* Mizat e dheut largohen po të hedhim kripë në vendet e grumbullimit ose në rrugët e kalimit.
* Njollat e [[kafe]]s, [[kakao]]s, [[çokollata|çokollatës]], verës pastrohen më kollaj po i lage menjëherë me ujë të kripur.
* Sendet prej mermeri, prej bakri e prej argjendi pastrohen mirë po të fërkohen me kripë.
* Tigani ose tenxherja që është nxirë nga të fërguarat, pastrohet shpejt po të fërkohet me kripë të nxehtë.
* Njollat e shndritshme, që mbeten mbi mobiliet nga sendet e nxehta, mbulohen me kripë e pak vaj, pastaj pastrohan.
* Gjalpi nuk prishet po ta mbulojmë me kripë.
* Vezët ruhen të freskëta po të mbulohen me kripë.
* Era e [[Qepa|qepës]] largohet nga duart po ti fërkojmë me kripë.
* Formula kimike: NaCl.
* Djegiet e lehta të [[lëkurë]]s, në kuzhinë, shërohen më leht po të laget pjesa e djegur dhe të mbulohet me kripë.
 
== Demi nga kripa e kuzhines ==
Pse kripe himalaje dhe jo kripe deti ?
 
Te dyja kane te njëjtën perberje ndërsa kripa himalaje është e kristalizuar nga prasioni dhe ka një strukture qe mbahet nga lidhje elektrike pra ka energji, vibrazion, dhe memorje, e cila kur shkrihet ne uje i kalon organizmit tone qe ka aq shume nevoje .
Kjo kripe është kristalizuar miliona vjet me pare kur ujrat e detit nuk ishin te ndotura sic janë sot.
 
Kripa e detit nuk ka strukture kristaline elektrike si rrjedhim ska energji por ka te gjith elementet kimik pra 84 e bashke me to ka edhe shum element metalik e pislliqe te ndryshme nga industrite qe derdhin mbeturinat ne det .
Keto element thithen bashke me kripen dhe provokojne sëmundje te ndryshme ne organizem sidomos ne tru.
 
[[Kategoria:Gatime]]
[[Kategoria:Kimi]]