Dallime mes rishikimeve të "Vath Koreshi"

861 bytes added ,  4 vjet më parë
v
++
v (++)
{{Kutia Politikan|Emri=Vath Koreshi|Figura=|Përshkrimi=|Madhësia e Figurës=|Detyra=[[Ministria e Kulturës e Shqipërisë|Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve]]|Fillimi i afatit=18 dhjetor, 1991|Mbarimi i afatit=13 prill, 1992|Datëlindja=7 maj, 1936|Vendlindja=Durrës, [[Republika Popullore e Shqipërisë]]|Datëvdekja=2 shkurt, 2006|Vendvdekja=|Kombësia=Shqiptar|Profesioni=mësues, nëpunës|Partia=[[Partia Socialiste e Shqipërisë]]|Detyra2=|Detyra3=|Paraardhësi=[[Preç Zogaj]]|Pasardhësi=[[Dhimitër Anagnosti]]|Paraardhësi2=|Pasardhësi2=|Paraardhësi3=|Pasardhësi3=|Fillimi i afatit2=|Mbarimi i afatit2=|Fillimi i afatit3=|Mbarimi i afatit3=}}
{{Biografia-Box
|Emri Mbiemri = Vath Koreshi<br>(1936 - 2006)
|Emri = Vath
|Mbiemri = Koreshi
|Emri Alt =
|Prof = shkrimtar
|DL = [[1936]]
|VL = [[Lushnja|Lushnjë]]
|DV = [[2006]]
|VV =
|Nacion = shqitar
|}}
 
'''Vath Koreshi''', lindi në ([[Lushnja|LushnjëLushnje]], [[7 vitinmaj]] [[1936]] dhe- vdiq[[Italia|Itali]], [[2 vitinshkurt]] [[2006]],) ka ishteqenë një shkrimtarpolitikan idhe shquarshkrimtar shqitarshqiptar.
 
{{== Biografia-Box ==
Koreshi studioi gjuhën dhe letërsinë në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]] më [[1964]]. Ai ka shkruar mjaft libra si “Dasma e Sakos”, “Rekuiem për një grua”, si edhe shumë skenarë filmash. Vath Koreshi ka qenë deputet në legjislaturën e XVI-të të Kuvendit Shiptar, ndërsa ka qenë Ministër i Kulturës Rinisë dhe Sporteve gjatë viteve [[1991]]-[[1992]].
Koreshi studioi gjuhën dhe letërsinë në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]] më 1960-[[1964]]. Në vitet 1964 - 1973 punoi si gazetar tek organi "Zëri i Rinisë" dhe më pas deri më 1977 tek [[Drita (gazetë)|"Drita"]]. Në vitet 1977 - 1983 punoi si skenarist në Kinostudion "Shqipëria e Re". Deri më 1987 qe shkrimtar në profesion të lirë.
 
Më 1987 nisi punë si drejtor i Drejtorisë së Arteve në Komitetin e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve deri më 1991 kur pasoi Preç Zogajn në ofiqin e ministrit të Kulturës. Më 1992 deri më 1995 drejtoi revistën "Art" dhe më pas u bë drejtor i shtëpisë botuese "[[Shtëpia Botuese Onufri|Onufri]]".
== Përvoja Profesionale ==
 
*[[1964]]-[[1973]]: Gazetar "Zëri i Rinisë";
Në legjislaturën 2001-2005 u zgjodh deputet i [[Partia Socialiste e Shqipërisë|Partisë Socialiste]]<ref>{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher="55"|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=161}}</ref>.
*[[1973]]-[[1977]]: Gazetar, "Drita";
 
*[[1977]]-[[1983]]: Skenarist në Kinostudion "Shqipëria e Re";
== Vepra ==
*[[1983]]-[[1987]]: Shkrimtar në profesion të lirë;
Koreshi studioi gjuhën dhe letërsinë në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]] më [[1964]]. Ai ka shkruar mjaft libra si “Dasma e Sakos”, “Rekuiem për një grua”, si edhe shumë skenarë filmash. Vath Koreshi ka qenë deputet në legjislaturën e XVI-të të Kuvendit Shiptar, ndërsa ka qenë Ministër i Kulturës Rinisë dhe Sporteve gjatë viteve [[1991]]-[[1992]].
*[[1987]]-[[1991]]: Drejtor i Drejtorisë së Arteve në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve;
*[[1991]]-[[1992]]: Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve;
*[[1992]]-[[1995]]: Drejtor i revistës "Art",
*[[1995]]-[[2000]]: Drejtor i Shtëpisë Botuese, "Onufri"
 
==Tituj të veprave==
137

edits