Dallime mes rishikimeve të "Poliesteri"

41 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Faqe e re: Emri i zakonshëm për tereftalatin polietilenplastik. Karakteristikat e tij janë transparenca, mungesa e ngjyrës, fortësia e lartë elastike dhe stabiliteti kimik (kur bëhet pa ...)
 
No edit summary
Emri'''Poliesteri''' është emri i zakonshëm për tereftalatin polietilen [[ plastik]]. Karakteristikat e tij janë transparenca, mungesa e ngjyrës, fortësia e lartë elastike dhe stabiliteti kimik (kur bëhet pa mbështjellje apo shtesa). Të përdorura në formë [[fletëza]] apo në formë [[filmi]] për të bërë [[folderë]], [[kapsulime]], [[mbulesa librash]] dhe [[shirita ngjitës]].
 
 
{{kimi-cung}}
12.723

edits