Ndryshimi mes inspektimeve të "Njeriu"

28 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U zëvendësua Farmer_plowing_in_Fahrenwalde,_Mecklenburg-Vorpommern,_Germany.jpg me Einscharpflug_-_Farmer_plowing_in_Fahrenwalde,_Mecklenburg-Vorpommern,_Germany.jpg)
=== Anatomia ===
{{Main|Anatomia e njeriut}}
[[Skeda:AnteriorHuman viewbody of human female and male, with labelsfeatures.jpg|250pxpng|thumbparapamje|right250x250px|Pjesët themelore anatomike të njeriut femrës dhe mashkullit.]]
Trupi i njeriut ndryshon në mënyrë të ndjeshme dhe kjo varet nga gjenet por edhe nga faktorët e jashtëm të ambientit ku jeton dhe nga dieta dhe ushtrimet. Një njeri i rritur mund të jetë mesatarisht i gjatë nga 1.5 deri në 1.8 m, kjo ndryshon nga vendi në vend.<ref>{{cite journal | author = de Beer H | title = Observations on the history of Dutch physical stature from the late-Middle Ages to the present | journal = Econ Hum Biol | volume = 2 | issue = 1 | pages = 45–55 | year = 2004 | pmid = 15463992 | doi = 10.1016/j.ehb.2003.11.001}}</ref><ref>"Pygmy." Britannica Concise Encyclopedia. Encyclopædia Britannica, Inc., 2006. Answers.com Accessed 30 Oct. 2006. http://www.answers.com/topic/pygmy</ref> Pesha mesatare e trupit të njeriut është për mashkullin e rritur 76–83&nbsp;kg dhe për femrën 54–64&nbsp;kg.<ref>[http://www.articleworld.org/index.php/Human_weight Human weight - ArticleWorld<!-- Bot generated title -->]</ref> Ndryshe nga çdo primat tjetër, njerëzit janë të aftë të lëvizin me dy këmbë, duke i lënë krahëve mundësinë për të manipuluar objektet e ndryshme me anë të duarve, të ndihmuara nga gishtat e mëdhenj.
Megjithëse njerëzit duken me më pak qime me primatët e tjerë, me rritje të dukshme të tyre kryesisht në majën e kokës, në sqetulla dhe në zonën pubike, njeriu mesatar ka më shumë folikula qimesh në trupin e tij se një shimpanze mesatare. Dallimi kryesor është se qimet e njerëzve janë më të shkurtër, më të imët dhe me pigment më të ulët se qimet e shimpanzesë, duke i bërë më të vështirë pë t´u parë.<ref>''Why Humans and Their Fur Parted Way'' by Nicholas Wade, ''New York Times'', August 19, 2003.</ref>
|colspan=3| <div align=center>'''Përbërësit e trupit të njeriut''' <br /> <font size=1>Te një person që peshon mbi 60&nbsp;kg</div>
|-
! Përbërësi !! Masa<ref name=Burton/> !! Përqindja e atomeve<ref name="Burton">[http://books.google.com/books?id=zvbV4M0-YdEC&printsec=frontcover&source=gbs_navlinks_s Page 3] in Chemical storylines. Author: George Burton. Edition 2, illustrated. Publisher: Heinemann, 2000. ISBN 0-435-63119-5, 9780435631192. Length: 312 pages</ref>
|-
| [[Oksigjeni|Oksigen]] || 38.8&nbsp;kg || 25.5%
2

edits