Dallime mes rishikimeve të "Melankolia"

68 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Melankolia sipas teorive më të vjetra mjekësore të antikitetit, është një nga katër lëngjet themelore trupore. Ajo shkakton disekuilibër, si pasojë e së cilës shkaktohen s...)
 
 
'''Melankolia''' sipas teorive më të vjetra mjekësore të antikitetit, është një nga katër lëngjet themelore trupore. Ajo shkakton disekuilibër, si pasojë e së cilës shkaktohen sëmundje. Melankolia shkaktohej nga rritja e tëmthit të zi. Mendohej se individët që kishin më shumë se normalisht “bilë të zezë” prireshin drejt të qenit melankolik. Në bazë të lëngjeve mbizotëruese përcaktoheshin dhe tipet : sanguin, flegmatik, kolerik. [[Hipokrati]] e ka përshkruar melankolinë rreth katër shekuj para erës sonë.
 
Në diagnostikën moderne bashkëkohore nocioni “melankoli” përkon me sinonimin e simptomave të mërzisë dhe dëshpërimit që hasen si karakteristikë në çrregullimet depresive.
 
 
[[Kategoria:Mjekësi]]
[[Kategoria:Psikologji]]