Ndryshimi mes inspektimeve të "Beqir Valteri"

39 bytes added ,  2 vjet më parë
heqje e linkut te vdekur, pajisa me faqet perkatese ku jane te dhenat
v
(heqje e linkut te vdekur, pajisa me faqet perkatese ku jane te dhenat)
'''Beqir Valteri''' ([[Vinjoll]]<ref name=":1">[[Sejfi{{Cite Vllamasibook|Vllamasi S]]., ''[http://www.mnvr.org/ballafaqime-politike-ne-shqiperi-1897-1942-kapitulli-ix/ title=Ballafaqime politike në Shqipëri (1897–19421897-1942): kujtime dhe vlerësime historike],'' përg. M. Verli, |last=Vllamasi|first=Sejfi|publisher=Neraida|year=2000|isbn=9789992771310|location=Tiranë: "Neraida", <nowiki>ISBN 9992771313</nowiki>|pages=358-359}}</ref>, [[1892]] - [[Tiranë]], [[14 prill]] [[1945]]) ishte atentatori i parë i [[Mbreti Zogu I|Ahmet Zogut]], përkrahës i [[Lëvizja e qershorit|Lëvizjes së Qershorit]], antizogist në mërgim, deputet gjatë [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]] dhe anëtar i [[Partia Fashiste Shqiptare|Partisë Fashiste]]<ref>[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., ''[http://www.explorerunivers.com/t7591-haki-stermilli-kryetari-enigmatik-i-sherbimit-sekret-shqiptar#53899 Haki Stërmilli, kryetari enigmatik i shërbimit sekret shqiptar]'' shkëputur nga vëllimi i historianit "[[Shërbimi sekret shqiptar 1922-1944]]" Tiranë 2007, 23 tetor 2014.</ref>.
 
== Biografia ==
 
=== Biografia ===
U lind në Vinjoll, i biri i Bajram Valterit, nipi i Kurt Agës së Matit.<ref>BKKu, 1924, v.1, nr. 10, fq. 224-225.</ref> Ahmet bej Zogolli e kishte ndihmuar që të shkollohej në [[Italia|Itali]].<ref name=":1" />
 
=== Atentati ndaj Ahmet Zogut, Lirimi ===
369

edits