Dallime mes rishikimeve të "Justiniani I"

10 bytes added ,  3 vjet më parë
Rregulova disa fjalë te cilet nuk ishin përkthyer nga teksti origjinal në anglisht
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.209.25) dhe riktheu rishikimin 1777791 nga 1l2l3k)
(Rregulova disa fjalë te cilet nuk ishin përkthyer nga teksti origjinal në anglisht)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Justiniani rregull nuk është universale popullore, në fillim të mbretërimit të tij ai pothuajse humbi fronin e tij gjatë trazirave të Nika, dhe një komploti kundër jetës së perandorit nga biznesmenë të pakënaqur u zbulua si vonë si 562.
 
Justiniani ishte goditur nga murtaja në 540s fillim, por gjetën. Theodora vdiq, ndoshta nga kanceri, në 548, në një moshë relativisht të re, dhe. Justiniani outlivedjetoj epothuajse sajnjëzet dukevjet pothuajse njëzetshumë vjetse ajo. Justiniani, i cili kishte gjithmonë ka pasur një interes të madh në çështjet teologjike dhe në mënyrë aktive ka marrë pjesë në debatet mbi doktrinën e krishterë, [19] u bë edhe më i përkushtuar në fenë gjatë viteve të mëvonshme të jetës së tij. Kur ai vdiq, në natën e 13-14 nëntor të vitit 565, ai nuk la fëmijë. Ai u pasua nga JustinJustiniani II, i biri i motrës së tij Vigilantia, i cili ishte martuar në Sofia, mbesë e EmpressPerandoreshes Theodora. trupitTrupi JustinianiJustinianit ishte entombedvarrosur në një mauzole ndërtuar posaçërisht në Kishën e Apostujve të Shenjtë.
 
== Bizanti në kohën e Justinianit I ==
Anonymous user