Ndryshimi mes inspektimeve të "Wolfgang Amadeus Mozart"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Fix)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{pa referenca}}
[[File:Croce-Mozart-Detail.jpg|thumb|325x325px|Portret i Mozarti]]
'''Wolfgang Amadeus Mozart''' ([[gjermanisht]] : . [ Vɔlfɡaŋ Amadeus mo ː tsaʁt ], Janar 27, 1756 - 5 dhjetor 1791), pagëzuar si '''Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart''' , ishte një [[kompozitor]] pjellor dhe me ndikim i epokës moderne .dhjgeudbrjdg3
 
etor 1791), pagëzuar si '''Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart''' , ishte një [[kompozitor]] pjellor dhe me ndikim i epokës moderne .
 
Mozart tregoi aftësi të jashtezakonshme nga fëmijëria e tij e hershme. Ai kompozoi nga mosha pesë vjeçare dhe performoi para familjes mbretërore Evropiane. Në moshën 17 vjeçare, ai ishte angazhuar si një muzikant i gjykatës në [[Salzburg]], por u rrit shqetësuar dhe udhëtoi në kërkim të një pozitë më të mirë, gjithmonë kompozonte me bollëk. Ndërsa duke vizituar Vjenën në 1781, ai u shkarkua nga posti i tij Salzburgut. Ai zgjodhi për të qëndruar në kryeqytet, ku ka arritur famë, por pak siguri financiare. Gjatë viteve të tij të fundit në [[Vjenë]], ai i kompozoi shumë nga simfonitë e tij më të njohura, koncerte dhe opera, dhe pjesë të Requiem, e cila ishte në masë të madhe e papërfunduar në kohën e vdekjes së tij. Rrethanat e vdekjes së tij të hershme kanë qenë shumë më të mitologjizuara. Ai e la pas gruan dhe dy bijtë e Constanze.
Anonymous user