Dallime mes rishikimeve të "Jodi"

11 bytes removed ,  4 vjet më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 178.175.86.44) dhe riktheu rishikimin 1769627 nga Udha
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 178.175.86.44) dhe riktheu rishikimin 1769627 nga Udha)
'''Jodi''' është element kimik. Në trupin e njeriut ka më pak se një majë (0.00004%) luge jod, megjithatë pa të do të vdiste njeriu. Nëse ushqehet [[larva]] me jod, ajo do të kthehej në [[bretkosa|bretkosë]].
 
== Përbërja ==koqe
Jodi tretet pak ne uje (0.081% ne temperaturen 10oC).
Ai tretet mire ne alkool etilik dhe akoma me mire ne eter dietilik, ne sulfur karboni, benzen, kloroform e ne tretes te tjere organike.
Jodi vepron me niseshtene duke dhene nje ngjyre blu te erret, ky quhet dhe testi i jodit (ose i niseshtese) pasi perdoret per te provuar pranine e njeres prej ketyre substancave kur dihet prania e tjetres.
 
== Komponimet kimike ==kooooooqe
Simboli kimik I elementit jod eshte I.
Numri qiiiatomik I tij eshte 53.
Masa atomike eshte 253.81 gr/mol.
Dendesia e jodit eshte 4940 kg/m3