Dallime mes rishikimeve të "Barbi: Raperonzola"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (IEstiv03 zhvendosi faqen Barbi Raperonzola tek Barbi: Raperonzola)
No edit summary
{{Infobox Film
| emri = Barbi: Raperonzola
| figura = Barbie Logo.svg
| titulli = Logo<small>Barbie logo</small>
| viti = [[2002]]
| regjisori = Owen Hurley
| studio = Mainframe Entertainment <br> Mattel Entertainment
| shpërndarësi = Artisan Entertainment <br> [[Universal Studios|Universal Studios Home Entertainment]]
| data e lëshimit = 1 tetor, 2002
| zgjatja = 83 minuta
| shteti = [[Kanada]] <br> [[SHBA]]
| gjuha = [[Gjuha angleze|Anglisht]]
| vlerësimi = 6.23/10 <small>(IMDb)</small>
| I_parapritur_nga = [[Barbi dhe Arrëthyesiarrëthyesi]]
| I_ndjekur_nga = [[Barbi e LiqenitliqenitMjellmavemjellmave]]
| webfaqja = http://www.barbie.com/en-us
| imdb_id = 0313255
}}
 
'''''Barbi: Raperonzola''''' (titulli origjinal: '''''Barbie as Rapunzel''''') është një [[film]] [[Animimi|i animuar]] [[amerikan]], i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji të Owen Hurley.<ref>{{cite web|title=Barbie as Rapunzel|url=http://www.barbie.com/activities/fantasy/princess/rapunzel/|publisher=Barbie|accessdate=9 December 2013}}</ref> Filmi është i bazuar në përrallën nga [[Vëllezërit Grim]], Flokëarta dhe është filmi i dytë në serinë e filmave të Barbit.<ref>{{cite web|title=Barbie as Rapunzel release|url=http://www.behindthevoiceactors.com/movies/Barbie-as-Rapunzel/|publisher=behind the voice actors|accessdate=21 January 2013}}</ref>
 
Raperonzola flokëgjatë është një piktore e burgosur në një kullë të lartë e cila pikturon rrugën për të dalë jashtë saj dhe për të shpëtuar princin nga e liga Gothel.
* Christopher Gaze – Mbreti Uilliam
* Russell Roberts – Mbreti Frederik
* Britt McKillip – MelodiMelodia
* Danny McKinnon – Tomi
* Jocelyne Loewen – Lorena
 
==Zërat në shqip==
* [[ValbonaEnkela Selimllari]]Paskali – Barbi / Raperonzola
* Suela Qoshja – Keli / Lorena
* [[Ema Andrea]] – Gothel
* Elvis Pupa – Princi Stefan
* Alma Koleci - Penelopa
* Ervin Bejleri – Hugo
* [[SheriAhmet MitaPasha]] – Mbreti Uilliam
* [[Merkur Bozgo]] – Mbreti Frederik
* Suela Tukaj – Katrina / MelodiMelodia
 
==Referenca==