Dallime mes rishikimeve të "Kristen Bell"

2.012 bytes removed ,  3 vjet më parë
(→‎Jeta e hershme dhe familja: https://en.wikipedia.org/wiki/Kristen_Bell)
 
Bell u lind më 18 korrik 1980 në Huntington Woods, Michigan, një periferi të Detroitit, ku u rrit. Nëna e saj, Lorelei (Frygier) është një infermiere e regjistruar dhe babai i saj, Tom Bell, punon si drejtori i lajmeve televizive për CBS Television në Sacramento dhe është gjithashtu një aktor. [2] Prindërit e saj u divorcuan kur ishte dy vjeç dhe ajo ka dy stepistere nga martesa e dytë e babait të saj. Ajo gjithashtu ka dy gjysmë motra dhe dy gjysmë vëllezër nga martesa e dytë e nënës së saj. [4] Nëna e saj është e prejardhjes polake dhe babai i saj ka origjinë gjermane, skoceze dhe irlandeze.
Bell u lind më 18 korrik 1980 në Huntington Woods, Michigan, një periferi të Detroitit, ku u rrit. Nëna e saj, Lorelei (Frygier) është një infermiere e regjistruar dhe babai i saj, Tom Bell, punon si drejtori i lajmeve televizive për CBS Television në Sacramento dhe është gjithashtu një aktor. [2] Prindërit e saj u divorcuan kur ishte dy vjeç dhe ajo ka dy stepistere nga martesa e dytë e babait të saj. Ajo gjithashtu ka dy gjysmë motra dhe dy gjysmë vëllezër nga martesa e dytë e nënës së saj. [4] Nëna e saj është e prejardhjes polake dhe babai i saj ka origjinë gjermane, skoceze dhe irlandeze.
Bell deklaroi se nuk e pëlqen emrin e saj në moshën katërvjeçare. Nëna Bell e bindur atë për të shkuar me emrin e saj të mesme të Anne në vend; ajo përdorte emrin Annie deri në shkollën e mesme. [6] Bell dikur theu dy dore e saj në të njëjtën kohë duke luajtur hokej në rrugë me miqtë. [7]
Pak para vitit të parë të shkollës së mesme, prindërit e Bell-it vendosën ta tërheqin atë nga sistemi shkollor publik. [8] Më pas mori pjesë në Shkollën e Mesme Katolike të Shenjës në Royal Oak, ku ajo mori pjesë në dramën dhe klubin muzikor. Gjatë kohës së saj në shkollë, ajo fitoi rolin kryesor në prodhimin e vitit 1997 të The Wizard of Oz, si Dorothy Gale dhe u shfaq edhe në productions të "Fiddler on the Roof" (1995), Lady Be Good (1996) dhe Li ' l Abner (1998). Në vitin 1998, viti në të cilin u diplomua, Bell u emërua "Best Looking Girl" i vjetorit, me votim të klasës së lartë. [10]
 
 
== Pak kohë pas diplomimit të shkollës së mesme, Bell u zhvendos në Nju Jork, për të marrë pjesë në Shkollën e Arteve të Tisch, në Universitetin e Nju Jorkut, [6] duke u diplomuar në teatrin muzikor. Në vitin 2001, gjatë vitit të saj të lartë, Bell la disa kredi duke u dhënë pas diplomimit [12] për të marrë rolin e tij në versionin muzikor të Broadway të The Adventures of Tom Sawyer.Referenca ==
{{reflist}}