Dallime mes rishikimeve të "Kristen Bell"

2.635 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
futi referencat te plota nga versioni anglisht, e jo si numra vetem.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (futi referencat te plota nga versioni anglisht, e jo si numra vetem.)
'''Kristen Anne Bell''' lindi më 18 korrik, 1980 në [[Huntington County|Huntington Woods]], [[Michigan]]. Është një aktore dhe këngëtare amerikane.<ref>[http://people.com/tag/kristen-bell/ Kristen Bell - People.com]</ref> Në vitin 2001, ajo bëri debutimin e parë në Broadway me rolin e Becky Thatcher në ''Aventurat e Tom Sojerit''. Rolet më të spikatura të saj janë: ''Veronica Mars'' në serialin me të njëjtin emër, prej shtatorit të 2004-ës deri në maj 2007; Jeannie van der Hooven tek ''House of Lies'', prej vitit 2012; Sarah Marshall në filmin komik ''Forgetting Sarah Marshall'', e shumë të tjera. Kristen Bell e arriti famën sidomos në vitin 2013, kur bëri zërin e Anës në filmin e animuar ''[[Mbretëresha e Dëborës|Frozen]]''<ref>[http://variety.com/2014/legit/news/kristen-bell-wants-to-star-in-frozen-broadway-musical-veronica-mars-sequel-1201132202/ Kristen Bell wants to star in "Frozen" Broadway Musical]</ref>.
 
==Referenca==
== Jeta e hershme dhe familja ==
Bell u lind më 18 korrik 1980 në Huntington Woods, Michigan, një periferi të Detroitit, ku u rrit. Nëna e saj, Lorelei (Frygier) është një infermiere e regjistruar dhe babai i saj, Tom Bell, punon si drejtori i lajmeve televizive për CBS Television në Sacramento dhe është gjithashtu një aktor. [2] Prindërit e saj u divorcuan kur ishte dy vjeç dhe ajo ka dy stepistere nga martesa e dytë e babait të saj. Ajo gjithashtu ka dy gjysmë motra dhe dy gjysmë vëllezër nga martesa e dytë e nënës së saj. [4] Nëna e saj është e prejardhjes polake dhe babai i saj ka origjinë gjermane, skoceze dhe irlandeze.
Bell deklaroi se nuk e pëlqen emrin e saj në moshën katërvjeçare. Nëna Bell e bindur atë për të shkuar me emrin e saj të mesme të Anne në vend; ajo përdorte emrin Annie deri në shkollën e mesme. [6] Bell dikur theu dy dore e saj në të njëjtën kohë duke luajtur hokej në rrugë me miqtë. [7]
Pak para vitit të parë të shkollës së mesme, prindërit e Bell-it vendosën ta tërheqin atë nga sistemi shkollor publik. [8] Më pas mori pjesë në Shkollën e Mesme Katolike të Shenjës në Royal Oak, ku ajo mori pjesë në dramën dhe klubin muzikor. Gjatë kohës së saj në shkollë, ajo fitoi rolin kryesor në prodhimin e vitit 1997 të The Wizard of Oz, si Dorothy Gale dhe u shfaq edhe në productions të "Fiddler on the Roof" (1995), Lady Be Good (1996) dhe Li ' l Abner (1998). Në vitin 1998, viti në të cilin u diplomua, Bell u emërua "Best Looking Girl" i vjetorit, me votim të klasës së lartë. [10]
Pak kohë pas diplomimit të shkollës së mesme, Bell u zhvendos në Nju Jork, për të marrë pjesë në Shkollën e Arteve të Tisch, në Universitetin e Nju Jorkut, [6] duke u diplomuar në teatrin muzikor. Në vitin 2001, gjatë vitit të saj të lartë, Bell la disa kredi duke u dhënë pas diplomimit [12] për të marrë rolin e tij në versionin muzikor të Broadway të The Adventures of Tom Sawyer.
 
Bell u lind më 18 korrik 1980 në Huntington Woods, Michigan, një periferi të Detroitit, ku u rrit. Nëna e saj, Lorelei (Frygier) është një infermiere e regjistruar dhe babai i saj, Tom Bell, punon si drejtori i lajmeve televizive për CBS Television në Sacramento dhe është gjithashtu një aktor. [2] Prindërit e saj u divorcuan kur ishte dy vjeç dhe ajo ka dy stepistere nga martesa e dytë e babait të saj. Ajo gjithashtu ka dy gjysmë motra dhe dy gjysmë vëllezër nga martesa e dytë e nënës së saj. [4] Nëna e saj është e prejardhjes polake dhe babai i saj ka origjinë gjermane, skoceze dhe irlandeze.
{{reflist}}