Dallime mes rishikimeve të "Syri"

8 bytes added ,  3 vjet më parë
(→‎Sëmundjet e syrit: Korrigjova gabime drejteshkrimore)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Kryesor|Të shikuarit vëngër (Strabizmi)}}
 
Shprehja të shikuarit vëngër (Strabismus, gr.: στραβός strabossdrasbosisrabos „i fiksuar vëngër“) është përdorur per te dhëne dukurinë e mangësisë se barazpeshimt te muskujve te syrit gjegjesisht koordinimin motorrik mengesor te te dy syve. Ne këtë rast shmanget drejtimi i akseve te tyre te shikimit gjate fiksimit te një objekti me momente te caktuara ose ne mënyre te vazhdueshme. Masa dhe forma e këtij pozicionimi defektoz mund te jene shume te ndryshme. Këto janë te matshme relativisht sakte me metoda te ndryshme dhe japin si rezultat një ose disa kënde te te shikuarit vëngër.
 
== Shih edhe ==
Anonymous user