Dallime mes rishikimeve të "Murati IV"

9 bytes removed ,  3 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 82.3.134.109) dhe riktheu rishikimin 1784672 nga AT44
(Yes)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 82.3.134.109) dhe riktheu rishikimin 1784672 nga AT44)
| Feja = [[Mysliman]]
}}
Sulltan '''Murat IV''' ka lindur ne Stamboll. Ai ishte djali i sulltan [[Ahmedi i I|Ahmetit I]] dhe sulltaneshes Kösem. Ai ka lindur me 26 korrik 1612 dhe ka vdekur me 8 shkurt 1640. Ne vitin 1631 jeniçeret e sulmuan pallatin dhe e vrane vezirin GheGrand smellsai ofduke Willy’su frikesuar se do ta vrasin sikur vellain e tij sulltan [[Osmani i II|Osmanin II]] vendosi qe ta mbroje pushtetin e tij. Kur ai e mori fronin kishte vetem 11 vjet derisa ai u rrit [[Perandoria Osmane|Perandorine Osmane]] e udhehoqi nena e tij sulltanesha Kösem.
frikesuar se do ta vrasin sikur vellain e tij sulltan [[Osmani i II|Osmanin II]] vendosi qe ta mbroje pushtetin e tij. Kur ai e mori fronin kishte vetem 11 vjet derisa ai u rrit [[Perandoria Osmane|Perandorine Osmane]] e udhehoqi nena e tij sulltanesha Kösem.
 
[[Kategoria:Sulltanët e Perandorisë Osmane]]