Ndryshimi mes inspektimeve të "Vito Kapo"

2.199 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Kutia Politikan|Emri=Vito Kapo|Figura=Vito Kapo.jpg|Madhësia e Figurës=150px|Detyra=Ministër i Industrisë së Lehtë dhe Ushqimore|Fillimi i afatit=23 nëntor, 1982|Mbarimi i afatit=19 shkurt, 1987|Paraardhësi=[[Esma Ulqinaku]]|Pasardhësi=min. i Industrisë Ushqimore [[Jovan Bardhi]]|Datëlindja=9 nëntor, 1922|Vendlindja=[[Nivan]], [[Principata e Shqipërisë]]|Datëvdekja=|Vendvdekja=|Kombësia=Shqiptare|Profesioni=nëpunës|Shkolla=Fakulteti i Shkencave Politike, Stamboll|Grada shkencore=|Partia=[[Partia e Punës e Shqipërisë]]|Feja=|Nënshkrimi=|Nënshkrimi_madhësia=|Nënshkrimi_përshkrim=|Detyra2=Ministër i Industrisë së Lehtë|Fillimi i afatit2=20 shkurt, 1987|Mbarimi i afatit2=7 korrik, 1990|Paraardhësi2=ndarje kompetencash ministrore|Pasardhësi2=[[Bashkim Sykja]]|Bashkëshorti=[[Hysni Kapo]]}}
[[Skeda:Vito Kapo.jpg|thumb|200px]]
'''Vito Kapo''' ishte Ministre e Industris së Lehtë e Shqipërisë në periudhat [[23 nëntor]], [[1982]] - [[20 shkurt]], [[1987]] dhe [[20 shkurt]], [[1987]] - [[9 korrik]], [[1990]].
 
'''Vito Kapo''' lindur ''Kondi'' ([[Nivan]], [[9 Nëntor|9 nëntor]] [[1922]]) ka qenë figurë politike shqiptare. Ka qenë bashkëshortja e [[Hysni Kapo|Hysni Kapos]].
 
== Biografia ==
U lind më 9 nëntor 1922 në Nivan të [[Zagoria|Zagorisë]]. Ishte e bija e një mjeku. Më 1941 mbaroi [[Instituti Femëror "Nana Mbretneshë"|Institutin Femnor "Nana Mbretneshë"]] të [[Tirana|Tiranës]].
 
Në vitet 1942-43 ra në kontakt me grupet komuniste dhe u bë pjesë e [[Grupi Komunist i Shkodrës|Grupit Komunist të Shkodrës]]. Në shkurt-maj 1942 shërbeu si mësuese në fshatin e lindjes. Gjatë luftës u ndodh në Nivan, Konispol e Përmet. Më 1943-44 qe anëtare e sekretare organizative e Komitetit Rajonal të Partisë Komuniste për Gjirokastrën. Në korrik-nëntor 1944 punoi si sekretare e Enver Hoxhës pranë shtabit të përgjithshëm në Helmës dhe Odriçan. Në nëntor 1944 gjer në maj të 1945 qe në Komitetin Qendror të PK-së dhe e ngarkuar me Bashkimin e Grave Antifashiste Shqiptare<ref name=":0">[[Kastriot Dervishi|K. Dervishi]], ''[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]'', Tiranë: 55, fq. 147-148. ISBN 9789994356225</ref>.
{{Ministra të Shqipërisë|
 
|Ministria=e Industrisė sė Lehtė
Pas marrjes së fuqi të komunistëve, në korrik 1945 gjer në maj 1946 punoi atashe shtypi në legatën shqiptare në [[Beogradi|Beograd]], ku i shoqi shërbeu si ambasador. Më vonë u emërua Drejtoreshë e Arsimit të Lartë dhe për një kohë shumë të gjatë ka drejtuar Bashkimin e Grave të Shqipërisë<ref>M. Lalaj, ''Instituti Femnor "Nana Mbretneshë",'' Tiranë: Qendra Kombëtare e Artit dhe e Kulturës, 2013. fq. 222-223. ISBN 9789994351909</ref>. Më 1960-1965 ndoqi Fakultetin Histori-Filologji<ref name=":0" />.
|para=
 
|Vitardhja= [[23 nëntor]] [[1982]]<br>[[20 shkurt]] [[1987]]
== Referenca ==
|Vitikja=[[20 shkurt]] [[1987]]<br>[[9 korrik]] [[1990]]
|pas=
}}
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1922]]
[[Kategoria:Ministra të Shqipërisë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Zagoria]]
Anonymous user