Dallime mes rishikimeve të "Qemal Butka"

832 bytes added ,  5 vjet më parë
+
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Shtova stampen cung)
(+)
'''Qemal Butka''' ([[Butka|Butkë]], [[1907]] - [[28 Nëntor|28 nëntor]] [[1997]]) ka qenë arkitekt, piktor, politikan dhe filatelist shqiptar.
{{Pa referenca}}
{{cung}}
'''Qemal Butka''' kryetar i Bashkisë së Tiranës prej vitit 1936 deri në vitin 1937.
 
== Biografia ==
[[Kategoria:Kryetarë të Bashkisë së Tiranës]]
U lind në Butkë të [[Kazaja e Kolonjës|kazasë së Kolonjës]], në një degëzim të [[Frashërllinjtë#Familja Aliçko (Cokllarët)|Aliçkove]] të [[Frashëri (Përmet)|Frashërit]]. I ati iu vra gjatë Luftës së Parë Botërore, dhe u rrit nga ungji i tij, [[Sali Butka]].<ref>{{Cite book|title=Qemal Butka, arkitekti, artisti, filatelisti: [Emin Riza, Arkitekt Qemal Butka"]|last=Shtylla|first=Valter|publisher=Gazeta shqiptare ("Milosao", suplement). - Nr. 4941|year=2010|isbn=|location=Tiranë|pages=12}}</ref>
 
'''Qemal Butka''' kryetar i Bashkisë së Tiranës prej vitit 1936 deri në vitin 1937.
 
== Referencat ==
<references />
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1907]]
[[Kategoria:Vdekje 1997]]
[[Kategoria:Arkitektë shqiptarë]]
[[Kategoria:Piktorë shqiptarë]]
[[Kategoria:Kryetarë të Bashkisë së Tiranës]]
[[Kategoria:Njerëz nga Kolonja]]
Anonymous user