Ndryshimi mes inspektimeve të "Manush Myftiu"

1.249 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''{{Kutia Politikan|Emri=Manush Myftiu'''|Figura=|Madhësia (e Figurës=230px|Detyra=Zëvendëskryeministër|Fillimi i afatit=6 shtator, 1951|Mbarimi i afatit=9 prill, 1952|Paraardhësi=zv/km i gjashtë|Pasardhësi=[[Vlora|VlorëGogo Nushi]], |Datëlindja=[[16 janar]] [[1919]] - |Vendlindja=[[TiranaVlorë|TiranëVlora]], [[Principata e Shqipërisë]]|Datëvdekja=[[20 tetor]] [[1997]])<ref>|Vendvdekja=[[Kastriot DervishiTiranë|DervishiTirana]], K[[Shqipëri]].|Kombësia=Shqiptar|Profesioni=|Detyra2=|Detyra3=|Fillimi i afatit2=20 korrik,  1954|Fillimi i afatit3=12 shtator, 1976|Mbarimi i afatit2=13 shtator, 1966|Mbarimi i afatit3=7 korrik, 1990|Paraardhësi2=zv/km i tretë pas [[KryeministratMehmet Shehu|Shehut]] dhe ministrat[[Hysni eKapo|Kapos]]|Paraardhësi3=[[Spiro shtetitKoleka]]|Pasardhësi2=[[Adil shqiptarÇarçani]]|Pasardhësi3=[[Pali Miska|Miska]], 100[[Hekuran vjetIsai|Isai]]|Detyra4=Ministër i Drejtësisë ''Kryeministratad dheinterim''|Fillimi ministrati eafatit4=5 shtetitmars|Mbarimi shqiptari afatit4=6 100shtator 1951|Paraardhësi4=[[Manol Konomi]]|Pasardhësi4=[[Bilbil Klosi]]|Detyra5=Ministër i Shëndetësisë vjet''ad interim''|Fillimi i afatit5=24 shtator, 1956|Mbarimi i afatit5=5 shkurt, 1956|Paraardhësi5=[[Ibrahim Dervishi]],|Pasardhësi5=[[Taqi Tiranë:Skëndi]]|Detyra6=Ministër i Arsimit dhe i Kulturës|Fillimi i afatit6=6 55shkurt, 20121958|Mbarimi i afatit6=22 qershor, fq.1965|Paraardhësi6=[[Ramiz 189Alia]]|Pasardhësi6=MA [[Thoma Deliana]] / MKA [[Fadil Paçrami]]}}'''Manush Myftiu''' ([[Vlora|Vlorë]], ISBN[[16 janar]] [[1919]] 978-9943-56-22-5</ref> [[Tirana|Tiranë]], [[20 tetor]] [[1997]]) ishte zv/komisar i [[Brigada e VI-të Sulmuese|Brigadës Vsë 6]], politikan shqiptar i pas [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]]. Dëshmia e tij lidhur me sulmin që i bënë partizanët Muharrem Bajraktarit është me rëndësi në hullinë e [[Lufta Civile 1943-1944|Luftës Civile]].<ref>Hoxha Ç., ''Fillimet e diktaturës komuniste në Shqipëri,'' Tiranë: Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, 2013, fq. 29-31. ISBN 978-9928-168-11-5</ref>.
 
== Biografia ==
Kërkonte bursë për në Itali më 11 nëntor 1939, letrën [[Ernest Koliqi|Ernest Koliqit]] ia shkruante me vitin fashist. Më 19 shkurt 1942 drejtori i përgjithshëm i policisë, [[Shyqyri Borshi]], vlerësonte sjelljet e mira politike të studentit Myftiu<ref>Dervishi K., ''Lëvizja komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së'', Tiranë: 55, 2016. fq. 180. ISBN 978-9828-106-38-4</ref>.
U lind më 16 janar 1919.
 
Kërkonte bursë për në Itali më 11 nëntor 1939, letrën [[Ernest Koliqi|Ernest Koliqit]] ia shkruante me vitin fashist. Më 19 shkurt 1942 drejtori i përgjithshëm i policisë, [[Shyqyri Borshi]], vlerësonte sjelljet e mira politike të studentit Myftiu.<ref>Dervishi K., ''Lëvizja komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së'', Tiranë: 55, 2016. fq. 180. ISBN 978-9828-106-38-4</ref> Studjoi në Itali për mjekësi, por i ndërpreu në mes ato. Më 1941 qe anëtar i Partisë Komuniste dhe anëtar i Komitetit Qarkor të Vlorës. Më 1943 zëvendëskomisar i Brigadës së 6. Më vonë u caktua përgjegjës i seksionit politik të divizionit të 1, ku caktohet me drejtimin e punës së partisë në brigadat e 3 dhe 6.
Më pas u kthye në Shqipëri. Menjëherë pas kthimit, angazhimi i Manush Myftiut në Luftën Nacionalçlirimtare ka qenë shumë i hershëm, duke u bërë dhe zëvendëskomisar i Brigadës së Pestë.
 
Në nëntor të 1944 u emërtua anëtar i komisionit të kuadrove pranë Komitetit Qendror të Partisë Komuniste. Më 1946 - 1947 qe drejtor politik i ushtrisë, më 1947 - 1948 përgjegjës i seksionit organo-instruktor pranë Komitetit Qendror, më 1948 - 1949 qe ndihmësministër i Punëve të Jashtme. Më 1949 qe ministër pa portofol.
== Aktiviteti politik ==
* Zëvendës Kryetarë me mandat nga [[1 janar]]i i vitit [[1951]] gjer më [[1 janar]] të vitit [[1952]] si pjesë e kabinetit të [[Enver Hoxha|Enver Hoxhës]].
* Kryetarë i Komisionit Shtetërorë të Kontrollit [[5 korrik]]u i vitit [[1950]] gjer më [[1 janar]] të vitit [[1951]]
* [[Lista e Ministrave të Drejtësisë të Shqipërisë|Ministër i Drejtësisë i Shqipërisë]] me mandat nga [[1 janar]]i i vitit [[1951]] gjer më [[1 janar]] të vitit [[1952]].
* [[Lista e Ministrave të Shëndetësisë të Shqipërisë|Ministër i Shëndetësisë i Shqipërisë]] me mandat nga [[4 qershor]]i i vitit [[1956]] gjer më [[21 qershor]] të vitit [[1958]].
* Zëvendës Kryetar dhe [[Lista e Ministrave të Arsimit dhe Kulturës të Shqipërisë|Ministër i Arsimit dhe Kulturës i Shqipërisë]] me mandat nga [[22 qershor]]i i vitit [[1958]] gjer më [[14 korrik]] të vitit [[1962]].
* Zëvendës Kryetarë me mandat nga [[16 korrik]]u i vitit [[1962]] gjer më [[1 janar]] të vitit [[1965]].
* [[Lista e Ministrave të Arsimit dhe Kulturës të Shqipërisë|Ministër i Arsimit dhe Kulturës i Shqipërisë]] me mandat nga [[16 korrik]]u i vitit [[1962]] gjer më [[1 janar]] të vitit [[1965]].
 
Gjatë viteve 1951 - 1952, 1954 - 1966 dhe 1976 - 1990 ka qenë zëvendësministër dhe më 1951 ministër i Drejtësisë. Më 1949 - 1951 dhe 1989 - 1990 kryetar i Komisionit të Kontrollit të Shtetit. Më 1956 -1958 ministër i Shëndetësisë. Më 1958 - 1965 ministër i Arsimit dhe i Kulturës. Më 1956 - 1990 qe anëtar i Byrosë Politike. Më 1952 - 1954 qe sekretar i Partisë Popullore. Më 1966 - 976 sekretar i parë i Komitetit të PP-së për Tiranën.
== Burime ==
<references />{{Ministra të Shqipërisë|
|Ministria=i Drejtësisë / MD
|para=
|Vitardhja= [[1 janar]] [[1951]]
|Vitikja=[[1 janar]] [[1952]]
|pas=
|Ministria1=i Shëndetësisë
|para1=
|Vitardhja1= [[4 qershor]] [[1956]]
|Vitikja1=[[21 qershor]] [[1958]]
|pas1=
|Ministria2=i Arsimit dhe Kulturës
|para2=
|Vitardhja2= [[22 qershor]] [[1958]] <br>[[16 korrik]] [[1962]]
|Vitikja2= [[14 korrik]] [[1962]] <br>[[1 janar]] [[1965]]
|pas2=
 
U tërhoq nga jeta politike më 1990 dhe në kongresin e 10<sup>-të</sup> të Partisë së Punës më 1991 u përjashtua nga partia. U arrestua më 31 gusht 1991 dhe më 2 korrik 1994 Gjykata e Tiranës e dënoi me 5 vjet heqje lirie, por për shkaqe shëndetësore u dënua me kusht për të mos dalë nga shtëpia për veprën penale të shkeljes së barazisë së shtetasve. Më pas u akuzua për abuzim me detyrën dhe për genocid, duke u dënuar me burgim të përjetshëm.
}}
 
Në gjendje të rëndë shëndetësore u lirua nga spitali i burgut në korrik të 1996. Vdiq në Tiranë më 20 tetor 1997.<ref>{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=188-189}}</ref>
{{poli-cung}}
 
== Referencat ==
<references />
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Njerëz nga Vlora]]
[[Kategoria:Ministra të Shqipërisë]]
[[Kategoria:Politikanë shqiptarë]]
[[Kategoria:Lindje 1919]]
[[Kategoria:PolitikanëVdekje shqiptarë1997]]
<references />{{[[Kategoria:Ministra të Shqipërisë|]]
[[Kategoria:Njerëz nga Vlora]]
Anonymous user