Hape menynë kryesore

Changes

3 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[File:Soufresicile3.jpg|thumb|Sulfuri]]
 
'''[[Sulfuri]]''' është një element kimik. Në trupin e njeriut paraqitet me një përqindje prej afro 0,25%, sasi e cila ndodhet e shpërndarë në [[proteina]] dhe një pjesë ndihmon në miksjen e [[gjaku]]t. Është gjithashtu shkaktari i erës së keqe të gazrave trupore, veëvevezëve të prishura apo pellgjeve me [[uji|ujë]] të ndjenur.Sulfuri gjendet me shum se 30 modifikime alotropike po por vetem dy jan me te rendesishem sulfuri romboik dhe ai monoklinik
Squfurit është një element kimik në chalcogen familjes, simbol S dhe numrin atomik 16.
 
Anonymous user