Ndryshimi mes inspektimeve të "Misto Treska"

+ link
(1. Maliq Bushati nuk ishte regjent 2. Dukshem nga vepra e tij qe gjendet ne bksh.al dhe periodiket e digjitalizuar nuk shkapercen kufirin e te qenit publicist 3. paragrafi hyres eshte i mbingarkuar dhe ka pershkrime jashte POV neutrale 4. referencat e tilla si Omari, Zeqo dhe Lubonja nuk jane te mirevendosura 5. Detaje te ndryshme nuk merren vesh me cilen reference (qe ka vene ky nipi) lidhen, si psh familja dhe nente niperit. 6. Nuk eshte hera e pare qe niperit e komunisteve (ne mos kriminele, por se paku pergjegjes te perhapjes se kesaj ideologjie te semure) apo te ndoj poeti minor futen dhe personalizojne artikujt biografike, ku thuren lavde dhe derdhen epitetet lum. Por per ke ka mbetur i kenduar ne wiki, nuk ben fajde Treska per kulturen frenge se mjafton Kokona si autoritet. Treska tekembramja eshte nje perkthyes medioker, qe perkthimi i mbeti si deshire borgjeze-wannabe kundrejt mjerimit ne te cilin e zhyti ideologjia per te cilen luftoi popullin qe gjoja perfaqesoi)
(+ link)
[[Skeda:Misto_Treska.jpg|parapamje|261x261px|Misto Treska]]
'''Misto Treska''' ([[19 prill|19 Prill]] [[1914]] – [[23 qershor|23 Qershor]] [[1993]]) ka qenë publicist, përkthyes i letërsisë frënge, partizan dhe diplomat shqiptar. Në 1945 ai ishte një ndër prokurorët e ngarkuar në procesin<ref name="Albspirit3">{{cito lajm|last1=Albspirit dossier|title=Zbardhet gjyqi i Lef Nosit, momentet e tij të fundit|url=http://alb-spirit.com/2017/09/19/zbardhet-gjyqi-lef-nosit-momentet-e-tij-te-fundit/|accessdate=13 March 2018|quote=Trupi gjykues kryesohej nga major Irakli Bozgo, pati në përbërje: major Gjon Banushi, major Tonin Jakova dhe prokuror major Misto Treska.}}</ref>, ku gjykata speciale vendosi dënimin me vdekje për dy anëtarët e [[MbretëriaKëshilli Shqiptarei (1943–44)Naltë i Regjencës|Regjencës]] dhe një ish-[[Lista e Kryeministrave të Shqipërisë|kryeministri]] ([[Maliq Bushati]], [[Lef Nosi]], at [[Anton Harapi]]).<ref name="Pearson20073">{{cite book|url=http://books.google.com/books?id=D4wx7kQp4bgC&pg=PA13|title=Albania in the Twentieth Century, A History: Volume III: Albania as Dictatorship and Democracy, 1945-99|author=Owen Pearson|date=15 April 2007|publisher=I.B.Tauris|accessdate=26 December 2012|isbn=978-1-84511-105-2|page=13}}</ref><ref name="Radovani13">{{cito lajm|last1=Radovani|first1=Fritz|title=At Anton Harapi fjalet e fundit ne gjyq|url=http://www.panorama.com.al/at-anton-harapi-fjalet-e-fundit-ne-gjyq-dhe-rruges-per-ekzekutim/|accessdate=13 March 2018|agency=Panorama|date=8 January 2018}}</ref>
 
== Biografia ==
Anonymous user