Dallime mes rishikimeve të "Ahmet Myftar Pasha"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Goelia zhvendosi faqen Ahmed Muhtar Pasha tek Ahmet Myftar Pasha: në literaturën shqipe)
v
{{Kutia Politikan
| Emri = AhmedAhmet MuhtarMyftar
| Figura = Mukhtar Pasha.jpg
| Madhësia e Figurës = 230px
'''Ahmed Muhatir Pasha''' (1 nëntor 1839 - 21 janar 1919) ishte gjeneral dhe vezir i madh në [[Perandoria Osmane|Perandorinë Osmane]].
 
== Jeta ==
Ahmed Muhatir Pasha lindi në një familje turke në [[Bursa]] dhe u shkollua në kolegjin e ushtrisë osmane në Konstandinopojë (Stamboll). Ai u bë profesor dhe pastaj u bë edhe guvernator i shkollës. Ai e morri titullin e [[Pasha|Pashës]] dhe marshall dhe në vitin 1873, u bë komandant i ushtrisë së dytë dhe e mbajti këtë pozitë deri në vitin 1876.
 
1.368

edits