Dallime mes rishikimeve të "Bejlerbeu"

17 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''Bejlerbe''' (nga ''Beylerbeyi'', [[Gjuha osmane|otomane turke]] për të "Beu i Bejlerëve", do të thotë "komandant i komandantëve", ose "Zot i Lordëve"; fillimisht ''Beglerbeg'' në të vjetër [[Gjuha turke|turk]], është osman dhe titullin Safavid përdorur për gradën më të lartë në hierarkinë e administratorëve provinciale (të gjithë oficerëve të ushtrisë, në nivele të larta në përgjithësi Pashallarëve të), në terma perëndimore një guvernatori i përgjithshëm, me autoritet mbi Transmetimeve (vetëquajtur shpesh Wali) i disa vilajete, në përgjithësi (dhe jo nëse bërë ende) një Pasha (rreth i Përgjithshëm) , të dytë vetëm për vezir Madhe.
 
Grada u përdorur (me variante të ndryshme spelling) fillimisht për pjesë shumë të madh të perandorisë - të gjitha të Anadollit dhe Rumelia - por në shekujt e më vonë titullin vlerësohen duke u zgjeruar atë për qeveritarët e shumë më të vogël të ndryshme eyalets otoman.
{{Ottoman-stub}}
 
[[Kategoria:Grada ushtarake]]
1.368

edits