Ndryshimi mes inspektimeve të "Mustafa Qemal Ataturku"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
== Karriera Ushtarake ==
Për shkak të aktivitetit të tij të jashtligjshëm me [[Xhonturqit]] të cilët luftuan kundër regjimit aristokrat të Perandorisë Otomane Ataturkun regjimi e dërgon në [[Siri]] në një regjiment kavalerie që luftonte me rebelët, megjithatë nuk e lejojnë te marrë pjese në luftime. Në [[Damask]] formon organizatën ''Vatan ve Hürriyet ''(Atdheu dhe Liria). Në vitin 1907 është transferuar në Selanik dhe iu bashkua shoqatës ''Bashkim dhe Progres'', të cilën e kishte themeluar ''Revolucioni i Xhonturqëve'' në korrik të vitit 1908. Ataturku merr pjesë në revulucionin xhonturk si shef i shtabit të Mahmut Shefqet-pashës, komandantit të armatës turke të Maqedonisë dhe merr pjesë gjithashtu në shuarjen e kondërevolucionit të [[Abdyl HamiditHamiti II|Abdyl Hamitit]] në Stamboll në vitin 1909. Mori pjesë në luftë në [[Libi]] kundër Italisë (në vitin 1911-1912), ku u dallua për herë të parë si udhëheqës ushtarak i talentuar. Arrin një ndër fitoret e pakta turke në këtë luftë kur me batalionin e tij dhe disa qindra vullnetarë arabë arrin një fitore kundër një force italiane të konsiderueshme, duke marrë disa robër dhe gjithashtu duke kapur disa mitralozë. Në kohën e Luftërave Ballkanike (1912-1913) organizoi mbrojtjen e [[Dardaneleve]], pastaj ka qenë atashe ushtarak në Bullgari. Gjatë Luftës së Parë Botërore, kur Turqia ishte në anën e Gjermanisë, Ataturku arriti një sukses të padiskutueshëm në [[Lufta e Çanakalasë|Fushatën e Galipolit]] në vitin 1915, ku arrin të mundë forcat Aleate që donin të zbarkonin në [[Dardanel]]. Përveç kësaj mori pjesë edhe në Fushatën e Kaukazit, si pjesë e Armatës së Kaukazit, komandant i Armatës së Dytë (1916-1917). Në këtë fushatë arriti gradën e gjeneralit e në fund edhe atë të pashait. Më vonë u transferua në frontin Palestinez si komandant i Armatës së Shtatë dhe pas nënshkruarjes së marrëveshjës për paqe kthehet në Stamboll.
 
== Udhëheqës Popullor ==
1.368

edits