Ndryshimi mes inspektimeve të "Enver Hoxha"

4 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
| Feja = Ateist
}}
'''Enver Halil Hoxha''' ([[16 tetor]] [[1908]] - [[11 prill]] [[1985]]) njohur edhe si "Shoku Enver" dhe "'''Xhaxhi Enver"''' ishte udhëheqësi [[komunizmi|komunist]] i [[Shqipëria|Shqipërisë]] nga viti [[1944]] deri në vdekjen e tij në vitin [[1985]], si [[Sekretar i Parë]] i [[Partia e Punës e Shqipërisë|Partisë së Punës së Shqipërisë]]. Ai ishte kryetar i [[Fronti Demokratik i Shqipërisë|Frontit Demokratik të Shqipërisë]] dhe komandant i përgjithshëm i forcave të armatosura nga viti 1944 deri në vdekjen e tij. Ai shërbeu si [[Lista e Kryeministrave të Shqipërisë|Kryeministër i Shqipërisë]], 1944-1954 dhe në kohë të ndryshme ka shërbyer si ministër i jashtëm dhe si ministër i mbrojtjes.
 
I lindur në Gjirokastër më 1908, ai punoi fillimisht si mësues, por pas pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste ai u përjashtua prej pune pasi refuzoi t'i bashkohej [[Partia Fashiste Shqiptare |Partisë Fashiste Shqiptare]] të krijuar nga pushtuesit italianë. U bë anëtar i Partisë Komuniste të Shqipërisë pas formimit të saj më 1941, kurse më 1943 u zgjodh sekretar i parë i saj. Luftoi në krye të partizanëve kundër pushtuesve italianë e më pas edhe kundër nazistëve gjermanë derisa Shqipëria u çlirua në nëntor 1944 krejtësisht me forca të veta, për dallim prej vendeve tjera europiane që u çliruan nga amerikanët ose sovjetikët.
1.368

edits