Ndryshimi mes inspektimeve të "Toptanajt"

107 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
==Prejardhja dhe historia==
Sipas [[Eqrem bej Vlora|Eqrem bej Vlorës]] kjo familje rridhte nga fshati [[Rajcë|Rahicë]] e [[Çermenika|Çermenikës]].<ref name="Vlora56">{{cite book|author=Eqrem bej Vlora|title=Kontribute në historinë e sundimit turk në Shqipëri: një Skicë Historike (gjerm. Beiträge zur Geschichte der Türkenherrschaft in Albanien: eine historische Skizze|yearauthor=2010Vlora|first=Eqrem bej|publisher=Shtëpia Botuese "55"|year=2010|origyear=1956|isbn=|location=Tiranë|pages=}}</ref> Mustafa Kruja në letërkëmbimet e veta pohon se në gurin e varrit të të parit të Toptanve në [[Kalaja e Krujës|kalanë e Krujës]], me datën e me ditë të shkruar, kumtonte se kish ardhur prej Rahice.<ref>{{Cite book|title=Kuvend letrash me miqtë|last=[[Mustafa Kruja|Kruja]]-Gjomarkaj-[[Zef Nekaj|Nekaj]]|first=|publisher=OMSCA-1|year=2012|isbn=978-9928-132-09-3|location=Tiranë|pages=120}}</ref> Në vitin 1650 pinjolli i parë i njohur i shtëpisë së Ali beut na shfaqet në Stamboll, në korpusin e artilerisë (topçi). Shumë shpejt, falë zotësisë së tij, ai fitoi emër të mirë dhe ca më vonë u emërua si myteselim i një pashai në Rumeli, emri i të cilit nuk dihet. Së fundi e gjejmë kështjellar të Krujës (1688<sup>?</sup>). Falë pozitës së tyre djemtë dhe nipat e tij arritën të krijojnë një farë emri dhe pasurie. Në vitin 1111/1699 ata ndërtuan në Krujë një pallat të shquar për kohën që sot është [[Muzeu Etnografik në Krujë|Muzeu Etnografik]]. Djem të Adem agës ishin Kapllan pasha dhe Mustafa pasha,<ref name="Vlora56"/> Mustafa pashë Toptani kishte patur armiqësi me pashallarët e Shkodrës në të paktën dy dekadat e fundme të shek. XVIII.<ref>{{Cite book|title=Albania Sacra. Geistliche Visitationsbericht aus Albanien. 2: Erzdiözese Durazzo. Herausgegeben und bearbeitet|last=Bartl|first=Peter|authorlink=Peter Bartl|publisher=Harrassowitz Verlag|year=2011|isbn=9783447065023|location=Wiesbaden|pages=363-373}}</ref> Më 1812 Kapllan pashë Toptani shpallet në Krujë haptas partizan i [[Ali Pashë Tepelena|Ali pashë Tepelenës]] e kundra [[Mustafa pashë Bushatlliu|Mustafa pashë Bushatit]].<ref>Kruja{{Cite M., ''book|title=Shkrime historike,'' Tiranë: |last=Kruja|first=Mustafa|publisher=Omsca-1, |year=2011, fq. 378. ISBN |isbn=978-9928-132-00-0|location=Tiranë|pages=378}}</ref>.
 
Fuqinë e mëvonshme të Toptanve në Shqipërinë e Mesme e themeloi Kapllan pasha, duke martuar të 5 djemtë e tij me të 5 vajzat e Ahmet bej [[Bargjinollët|Tiranës-Bankës]], i cili nuk la pasardhës meshkuj. Kësodore u mënjanuan pasardhësit e [[Sylejman Pashë Bargjini|Sulejman pashës]] nga [[Mullet (Petrelë)|Mulleti]], që ishin njëherazi edhe aleatë të [[Bushatllinjtë|Bushatllinjve]] në [[Sanxhaku i Shkodrës|sanxhak]].<ref name="Vlora56"/>
Një tjetër gojëdhënë lidhje është botuar në vitin 1898 në revistën “La Nazione Albanese”, që përgatitej në Puheriu, [[Kalabria|Kalabri]] dhe botohej në Kozenca nga arbëreshi [[Anselmo Lorecchio|Anselmo Lorekjo]]. Gojëdhënë kjo e dhënë vetë nga [[Murad bej Toptani|Murat bej Toptani]], shkruan:<blockquote>“Kur u pushtua Kruja pas vdekjes së Skënderbeut, shpëton nga masakrat një pasardhës i Topiasve, të cilin e birëson një jeniçer shqiptar nga rrethinat e Ohrit. Kur djali Topias që tashmë ishte bërë mysliman me emrin Ali, bëhet 18 vjeç vret një njeri për të nxjerr gjakun e një shoku dhe detyrohet të arratiset dhe hynë në ushtrinë osmane. Si rezultat i shkathtësisë dhe zgjuarsisë arrin postin e sanxhakbeut të Krujës.”<ref>[http://familjatoptani.com/shqip/historiku_i_familjes Familja Toptani web faqja]</ref></blockquote>
 
== BurimeReferencat ==
{{ref}}
 
152

edits