Dallime mes rishikimeve të "Rrapo Hekali"

198 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Faqe e re: {{për përmirësim}} thumb|250px '''Rrapo Hekali''' (? - 1847) ka qenë udhëheqës kryesor i Kryengritja e vitit 1847 në Shqipërinë e Jugut|kryengritje...)
 
vNo edit summary
{{për përmirësim}}
[[Skeda:Rapo Hekali.jpg|thumb|250px]]
'''Rrapo Hekali''' (? - 1847) ka qenë ushtarak i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], udhëheqës kryesor i [[Kryengritja e vitit 1847 në Shqipërinë e Jugut|kryengritjes të 1847]] kundër Tanzimatit.
== Jeta ==
Lindi në fshatin [[Hekal|Hekali]] të [[Rrethi i Mallakastrës|Mallakastrës]] në një derë të vjetër spahinjsh.,<ref name="Vlora562">{{cite book|title=Kontribute në historinë e sundimit turk në Shqipëri: një Skicë Historike v. II (gjerm. Beiträge zur Geschichte der Türkenherrschaft in Albanien: eine historische Skizze|author=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|last2=Von Godin|first2=Marie Amelie von Godin|publisher=Shtëpia Botuese "55"|year=2010|origyear=1956|isbn=978-99943-56-89-8|location=Tiranë|pages=47}}</ref> i në rini u dallua për qëndresën kundër shtypjes kombëtare dhe shoqërore osmane. Si udhëheqësbiri i kryengritjes së vitit 1847, krahas Zenel Gjolekës, Rapo Hekali u shqua sidomos në luftimet për çlirimin e [[Berati]]t dhe të [[Greshicë]]sHasanit.
 
Shërbeu për një kohë të gjatë si ushtarak në ushtrinë osmane në Arabi, ku bëri karrierë, u gradua dhe grumbulloi njëfarë pasurie. Bleu një [[Çifligu|çiflig]] ne Levan të Fierit.
 
Si udhëheqës i kryengritjes së vitit 1847, krahas Zenel Gjolekës, Rapo Hekali u shqua sidomos në luftimet për çlirimin e [[Berati]]t dhe të [[Greshicë]]s.
 
Pas shtypjes së kryengritjes nga një ekspeditë e madhe ushtarake osmane, Rrapo Hekali u kap në befasi në fshatin [[Qesarat]]. Ai mbajti një qëndrim burrëror para komandantit të [[Rumeli]]së dhe i deklaroi që luftonte për fakir-fukaranë.
Vdiq në natën e 31 dhjetorit të [[1847]] në burgun e [[Manastiri]]t, sipas gojëdhënës popullore i helmuar nga autoritetet osmane.
 
Emri i vërtetë i Rrapo Hekalit ishte Rrapo Hasani. Ai rridhte nga një familje me origjinë nga fshati [[Hekal]]. Pasi shërbeu për një kohë të gjatë si ushtarak në ushtrinë turke në Arabi, Rrapua bëri karrierë ushtarake duke u graduar oficer, ku grumbulloi një farë pasurie. Me këto para ku u kthye në atdhe dhe bleu një [[Çifligu|çiflig]] ne Levan (Fier). Në fillimet e [[Tanzimati]]t Rrapo Hekali u pozicionua si kundërshtar i tij. Fillimi i rekrutimit ushtarak dhe taksa e xhelepit, bëri që në maj te vitit 1847 te shpërthente kryengritja antiturke, ku ai luajti një nga rolet kryesore. Gjatë zhvillimit të saj Rrapua thirri kuvendin e quajtur [[Besëlidhja e Sinjës]], në të cilën mori pjese paria e [[Mallakastrës]] dhe krahinës së lumit të [[Vlorës]].
 
:Në Sinjë u mblodh ordhia
152

edits