Ndryshimi mes inspektimeve të "Toptanajt"

133 bytes added ,  2 vjet më parë
→‎Prejardhja dhe historia: permiresim reference
v
(→‎Prejardhja dhe historia: permiresim reference)
 
==Prejardhja dhe historia==
Sipas [[Eqrem bej Vlora|Eqrem bej Vlorës]] kjo familje rridhte nga fshati [[Rajcë|Rahicë]] e [[Çermenika|Çermenikës]].<ref name="Vlora56Vlora562">{{cite book|title=Kontribute në historinë e sundimit turk në Shqipëri: një Skicë Historike v. I ([[Gjuha gjermane|gjerm]]. Beiträge zur Geschichte der Türkenherrschaft in Albanien: eine historische Skizze)|author=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|last2=Von Godin|first2=Marie Amelie von Godin|publisher=Shtëpia Botuese "55"|year=2010|origyear=1956|isbn=978-99943-56-83-6|location=Tiranë|pages=284}}</ref> Mustafa Kruja në letërkëmbimet e veta pohon se në gurin e varrit të të parit të Toptanve në [[Kalaja e Krujës|kalanë e Krujës]], me datën e me ditë të shkruar, kumtonte se kish ardhur prej Rahice.<ref>{{Cite book|title=Kuvend letrash me miqtë|last=[[Mustafa Kruja|Kruja]]-first=Mustafa|last2=Gjomarkaj-[[Zef Nekaj|first2=Ndue|last3=Nekaj]]|firstfirst3=Zef|publisher=OMSCAOmsca-1|year=2012|isbn=978-9928-132-09-3|location=Tiranë|pages=120}}</ref> Në vitin 1650 pinjolli i parë i njohur i shtëpisë së Ali beut na shfaqet në Stamboll, në korpusin e artilerisë (topçi). Shumë shpejt, falë zotësisë së tij, ai fitoi emër të mirë dhe ca më vonë u emërua si myteselim i një pashai në Rumeli, emri i të cilit nuk dihet. Së fundi e gjejmë kështjellar të Krujës (1688<sup>?</sup>). Falë pozitës së tyre djemtë dhe nipat e tij arritën të krijojnë një farë emri dhe pasurie. Në vitin 1111/1699 ata ndërtuan në Krujë një pallat të shquar për kohën që sot është [[Muzeu Etnografik në Krujë|Muzeu Etnografik]]. Djem të Adem agës ishin Kapllan pasha dhe Mustafa pasha,<ref name="Vlora56Vlora562" /> Mustafa pashë Toptani kishte patur armiqësi me pashallarët e Shkodrës në të paktën dy dekadat e fundme të shek. XVIII.<ref>{{Cite book|title=Albania Sacra. Geistliche Visitationsbericht aus Albanien. 2: Erzdiözese Durazzo. Herausgegeben und bearbeitet|last=Bartl|first=Peter|authorlink=Peter Bartl|publisher=Harrassowitz Verlag|year=2011|isbn=9783447065023|location=Wiesbaden|pages=363-373}}</ref> Më 1812 Kapllan pashë Toptani shpallet në Krujë haptas partizan i [[Ali Pashë Tepelena|Ali pashë Tepelenës]] e kundra [[Mustafa pashë Bushatlliu|Mustafa pashë Bushatit]].<ref>{{Cite book|title=Shkrime historike|last=Kruja|first=Mustafa|publisher=Omsca-1|year=2011|isbn=978-9928-132-00-0|location=Tiranë|pages=378}}</ref>
 
Fuqinë e mëvonshme të Toptanve në Shqipërinë e Mesme e themeloi Kapllan pasha, duke martuar të 5 djemtë e tij me të 5 vajzat e Ahmet bej [[Bargjinollët|Tiranës-Bankës]], i cili nuk la pasardhës meshkuj. Kësodore u mënjanuan pasardhësit e [[Sylejman Pashë Bargjini|Sulejman pashës]] nga [[Mullet (Petrelë)|Mulleti]], që ishin njëherazi edhe aleatë të [[Bushatllinjtë|Bushatllinjve]] në [[Sanxhaku i Shkodrës|sanxhak]].<ref name="Vlora56Vlora562" />
== Legjendat ==
 
152

edits