Dallime mes rishikimeve të "Nikita Hrushçov"

287 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Nikita Khruchchev Colour.jpg|thumb|right|300px]]
'''Nikita Sergejeviç Hrushçov''' (apo '''Hrushqov''') ({{lang-ru|Ники́та Серге́евич Хрущёв}}), u lind në Kalinovk më 17 prill [[1894]]., vdiq në [[Moskë]] më 11 shtator [[1971]]), ishte politikan rus, kryetar i BRSS. Pas vdekjes së [[Joseph Stalin|Stalinit]] ka qenë kryetar i partisë, ndërsa e pasoi Malenkovin në postin e kryetarit të [[BRSS]].
Hurshovi ndermori disa hapa per liberalizimin e jetes se vendit:
•denoncimin e kultit te individit te Stalinit,dhe lirimin e te burgosurve politike,
•rriti hapesira per kritika ndaj arbitrazhit,
•tkurrjen e kompetencave te policise sekrete,
•ndalimin e fushatave te spastrimeve.
 
== Biografia ==
Anonymous user