Dallime mes rishikimeve të "Fidel Kastro"

No change in size ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Udha zhvendosi faqen Fidel Castro te Fidel Kastro nëpërmjet përcjellimit)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Fidel Castro.jpg|thumb|250px|Fidel Castro]]
 
'''Fidel Castro''' <small>([[File:Speaker Icon.svg|13px|]] [[:Media:Es-Fidel Castro.ogg|audio]])</small> ([[13 gusht]] [[1926]] - [[25 nëntorinëntor]] [[2016]]) ish prisident i [[Kuba|Kubës]].
 
== Jeta ==
Fideli është djali i dytë i martesës së dytë të babait të tij me [[Lina Ruz Gonzalez]]. Babai i Fidel Kastros mbërriti nga [[Galicia]] (krahinë autonome në verilindje të [[Spanja|Spanjës]]), në [[Kuba|Kubë]], në kohën e luftës spanjo-amerikane. Ai u martua dy herë. Me gruan e parë kishte dy fëmijë Pedro Emilio e Lidia, ndërsa me Lina Ruz Gonzalez, gruan e dytë dhe të ëmën e Kastros lindi Ramonin, Fidelin, Juanin Emën dhe Raulin. Familja e tij ka jetuar në [[Bizan]], një fshat pak kilometra larg detit, që është një prej vendeve më të bukura në Kubë.