Ndryshimi mes inspektimeve të "Nezim Frakulla"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
}}
 
'''Nezim Frakulla''' i njohur edhe si ''Nezim Berati'' (1685-1760)<ref>Fjalor enciklopedik shqiptar, Akademia e Shkencave e Shqipërisë, Tiranë, 2008, fq. 720. ISBN 978 99956 10 27 2</ref> i njohur edhe si '''Nezim Berati''', është nga autorët e parë të rëndësishëm të letërsisë shqiptare me alfabet arab; në mjediset ku jetoi e krijoi, luajti rol në zhvillimin e kësaj rryme.
 
==Biografia==
Nezimi lindi në vitin 1685, në fshatin Frakullë të [[Fieri]]t në një familje të vogël feudale. Që i ri mësoi në medresenë e [[Berati]]t, pastaj shkoi në [[Stamboll]], për të studiuar më tej, ku ndenji një kohë të gjatë dhe filloi të vjershëronte turqisht, persisht e arabisht. Bëri shumë udhëtime në vendet e Lindjes, por mbeti i pezmatuar. Në një bejte turqisht shkruante: I rashë botës anembanë, por zemra m'u mbush me gjak. Në vitin [[1730]] u kthye në Berat, i varfër, kështu që u detyrua të shërbente si qehaja te një bej. Gjatë kësaj kohe filloi të vjershëronte në shqip, sipas frymës së poezisë orientale. Berati, që ishte një nga qendrat kulturore më në zë të kohës, kishte edhe shumë bejtexhinj, të tjerë. Rivaliteti me myftiun e qytetit pati pasoja politike për Nezimin, prandaj u detyrua të shkonte në [[Elbasan]]. Mbas një internimi në Besarabi, Nezimi kthehet përsëri në Berat. Vdiq në burgun e Stambollit.