Ndryshimi mes inspektimeve të "Shtresa e ozonit"

383 bytes removed ,  2 vjet më parë
kam fshire
(atmosferes)
(kam fshire)
'''Shtresa''' ose '''mburoja e ozonit''' është një zonë në [[Stratosfera|stratosferën]] e [[Toka|Tokës]] që thith shumicën e [[Rrezatimi ultraviolet|rrezatimit ultraviolet]] të [[Dielli|Diellit]]. Ka dendësi të madhe ozoni (O<sub>3</sub>) krahasuar me shtresa të tjera të [[Atmosfera|Atmosferes]], duke qenë sidoqoftë përqendrim i vogël krahasuar me gazra të tjerë të stratosferës. Shtresa e ozonit përmban 10 të miliontat dendësi ozoni, ndërsa dendësia mesatare e ozonit në atmosferën e Tokës është 0,3 të miliontat. Shtresa e ozonit gjendet në pjesën e poshtme të stratosferës, nga përafërsisht 20 deri në 30 km mbi Tokë, megjithëse trashësia e shtresës varet nga rrethanat stinore dhe gjeografike<ref>{{Cite web|url=http://www.ozonelayer.noaa.gov/science/basics.htm|title=Bazat e shtresës së ozonit}}</ref>.
 
Shtresa e ozonit thith 97-99 për qind të dritës ultravjollcë të mesme të frekuencës së Diellit (nga gjatësia vale prej rreth 200 nm deri në 315 nm), gjë që përndryshe do të dëmtonte forma të jetës së ekspozuar afër sipërfaqes.
 
[[Venera]] (Aferdita) gjithashtu ka një shtresë të hollë ozoni në një lartësi prej 100 kilometrash nga sipërfaqja e planetit.
 
== Referencat ==
Anonymous user