Ndryshimi mes inspektimeve të "Mahir Domi"

2 bytes added ,  2 vjet më parë
Leu e ktheva në Lindi
(→‎Jeta: +burime)
(Leu e ktheva në Lindi)
 
== Jeta ==
LeuLindi në qytetin e Elbasanit, i biri i Sulejman Domit<ref>[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., Historia e floririt të Sulë Domit në Elbasan, voal.ch, 23 maj 2016.</ref>.
 
Studimet e mesme i nisi në [[Normalja e Elbasanit|Normalen e Elbasanit]] dhe i vazhdoi e përfundoi në [[Liceu Kombëtar i Korçës|Liceun Kombëtar]] të [[Korça|Korçës]] më 1937. Ndoqi studimet e larta për filologji klasike dhe u diplomua në Universitetin e Grënoblës në Francë më 1941. Po atë vit filloi punën si mësues e më pas si drejtor në Normalen të Elbasanit<ref>{{Cito web|url=http://www.akad.gov.al/ash/asambleja/te-ndare-jeta?id=159|title=Akademik Mahir Domi|website=Akademia e Shkencave e Shqipërisë}}</ref>.
Anonymous user