Dallime mes rishikimeve të "Preng Doçi"

17 bytes added ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(tjeter burim te dobishem)
vNo edit summary
{{Leter Tabela Fund}}
 
[[Abati|Abat]] '''Preng''' ose '''PrenkPrend''' '''Doçi''' ([[1846]] - [[1917]]) i njohur ka qenë prelat, figurë kulturore e politike me ndikim dhe poet shqiptar. Qe themeluesi dhe kontributori më i madh i [[Shoqëria Bashkimi|Shoqërisë "Bashkimi"]].
 
== Biografia ==
U lind në lagjen Paraspor të fshatit [[Bulger|Bulgër]] të [[Kazaja e Lezhës|kazasë së Lezhës]], i biri i Prendit dhe i Mrikës, më 25 shkurt 1846.<ref name="Skendi275276">{{Harvnb|Skendi|1967|page=170}}</ref> Studimet i mori në Shkodër, më 2 gusht 1859 hyri në të porsahapurin Seminar Papnor dhe më tej vijoi shkollimin në Romë në Kolegjin e Propagandës Fide më 1861.<ref name="Skendi275276" /><ref>{{citation|url=https://books.google.com/books?id=aCdYHU9PtiIC&pg=PA66&lpg=PA66&dq=Bulg%C3%ABr&source=bl&ots=2IaIsY7RuN&sig=-YihPKbhFuKpFKtvQ-0bJ5qmC6w&hl=en&sa=X&ei=bQOqVO_GAYK3yQSqkIKYAw&ved=0CCcQ6AEwAzgK#v=onepage&q=Bulg%C3%ABr&f=false|page=66|author=Oliver Jens Schmitt|title=Religion und Kultur im albanischsprachigen Südosteuropa|year=2010|isbn=978-3631602959|publisher=Peter Lang GmbH, Internationaler Verlag der Wissenschaften}}</ref><ref name=":0">{{Cito web|url=http://www.bksh.al/gsdl/collect/revistaa/tmp/193801.html|title=Imzot Abat Preng Dochi|date=1938|website=bksh.al|publisher=Leka v. X nr. 4-5|last=Nikaj|first=Dom Ndoc|authorlink=Ndoc Nikaj|pages=73-76}}</ref>
 
Më 1871 u kthye në vendlindje, ku shërbeu si famullitar në Korthpulë, Orosh si kapelan i Imzot Gaspër Krasnqit<ref name=":1">{{Cito web|url=http://bibliotekashkoder.com/digital/hylli_i_drites/vjeti_XVIII_1942_03-4/|title=Emzot Prend Doçi|date=1942|website=bibliotekashkoder.com|publisher=[[Hylli i Dritës]] vj. XVIII nr. 3-4|last=Bardhi|first=P. Pashk|pages=107-134}}</ref> dhe Kalivare pranë Spaçit. Më 1877 përfshihet në një rrymë revolte, për të cilën<ref name=":0" /> shkoi shpesh në Cetinjë për të siguruar si ndihma financiare ashtu dhe mosndërhyrje. Kryengritja u parandalua nga autoritetet osmane dhe ipeshkvi i Lezhës F. Malčinski e pezulloi nga veprimtaria fetare. Doçi u fsheh në Vuthaj, pranë Gucisë. Më vonë u arrestua, e dërguan në burgun e Selanikut dhe më pas në Stamboll.<ref name="Skendi275276:1" /> Me ndërhyrjen e Patriarkut armen Stefan Azarian, mori nofkën ''Pére Achile'' mori rrugën për në Romë me kusht që të mos kthehej në vendlindje.<ref name="Elsie">{{citation| author=Robert Elsie| pages=113–114| edition=2| volume=75| title=Historical Dictionary of Albania| series=Historical Dictionaries of Europe| year=2010| publisher = Scarecrow Press, Inc. | isbn=978-0-8108-6188-6}}</ref>
 
Sipas P. [[Pashk Bardhi|Pashk Bardhit]], kryengritja u bë për shkak të mospajtimit të parisë mirditore me dënimin me syrgjynosje që i ishte dhënë Preng Bibë Dodës si zëvendëskryetar i Degës së Shkodrës për [[Lidhja e Prizrenit|Lidhjen e Prizrenit]].<ref name=":1" />
 
Pasi qëndroi disa muaj në Tivar, me ndërhyrjen e Kardinalit Giovanni Simeoni të Propagandës Fide, u dërgua në Bregun Perëndimor të Amerikës, në ishullin Newsfoundland, Wayne të Pensivelnias, [[Pennsylvania]] dhe [[New Brunswick]], ku shërbeu si misionar gjer më 1881. Doçit i mveshet atributi, për aq sa ç'mund të thuhet, se qe shqiptari i parë në Shtetet e Bashkuara. Pasi u kthye në Romë, u dërgua në Indi, ku qe sekretar i delegatit apostolik - më vonë Kardinalit - Antonio Agliardi.
463

edits