Dallime mes rishikimeve të "Preng Doçi"

804 bytes added ,  5 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
 
=== Veprimtaria kulturore ===
Më 1899 themeloi shoqërinë "Bashkimi" në Shkodër, shoqëri e cila kishte për qëllim lëvrimin e gjuhës shqipe. Duke qenë se në Vilajetin e Shkodrës toleroheshin tekstet thjesht fetare katolike në gjuhën shqipe, zgjodhi që shumicën e bashkëpunëtorëve t'i kishte klerikë në mënyrë të tillë që mos të binte në sy të autoriteteve. Shoqëria synoi të njësonte shkrimin e shqipes rreth një alfabeti latin dhe pasi e farkëtoi alfabetin, në shtatë vite u shkruan 32 vepra, u ndoq nga "Albania" e [[Faik Konica|Konicës]], "Shpnesa e Shqypnís", "Kombi" i Bostonit dhe "Albania e Vogel". Përpos të përkohshmeve, alfabetin e "Bashkimit" e përdorën për veprat e tyre edhe autorë si [[Asdreni]], [[Çajupi]], Faik Konica, [[Sotir Peci]], [[Fan Noli]], etj.<ref name=":1" />
 
== Referencat ==
463

edits