Dallime mes rishikimeve të "Preng Doçi"

17 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
Sipas P. [[Pashk Bardhi|Pashk Bardhit]], kryengritja u bë për shkak të mospajtimit të parisë mirditore me dënimin me syrgjynosje që i ishte dhënë [[Preng Bibë Doda|Preng Bibë Dodës]] si zëvendëskryetar i Degës së Shkodrës për [[Lidhja e Prizrenit|Lidhjen e Prizrenit]].<ref name=":1" />
 
Pasi qëndroi disa muaj në Tivar, me ndërhyrjen e Kardinalit Giovanni Simeoni të Propagandës Fide, u dërgua në Bregun Perëndimor të Amerikës, në ishullin [[Toka e Re dhe Labradori|Newsfoundland]], Wayne të Pensivelnias, [[Pennsylvania]] dhe [[New Brunswick]], ku shërbeu si misionar gjer më 1881. Doçit i mveshet atributi, për aq sa ç'mund të thuhet, se qe shqiptari i parë në Shtetet e Bashkuara. Pasi u kthye në Romë, u dërgua në [[India|Indi]], ku qe sekretar i delegatit apostolik - më vonë [[Kardinali|Kardinalit]] - Antonio Agliardi.
 
Më 1888, pas kërkesave të shumta dhe apelimit tek Patriarku i Kostandinopojës, më në fund Doçi muarmori lejen nga autoritetet osmane për t'u kthyer në vendlindje. Mbërriti më 6 nëntor 1888<ref>{{citation|url = https://books.google.com/books?id=RdHqAAAAMAAJ&q=Preng+Do%C3%A7i&dq=Preng+Do%C3%A7i&hl=en&sa=X&ei=6N2oVLLGH4mYyQSkioGQBw&ved=0CC8Q6AEwADgK| title=Kujtime të nji jetës së kalueme| author=Ndoc Nikaj| publisher=Plejad| year=2003|page=49| quote=Më 6 nentor 1888 abati Preng Doçi, pas 11 vjet mërgimi, arriti në Orosh të Mirditës. | isbn=9789992792452| oclc=61324941}}</ref> dhe u bë abat i Mirditës<ref name="Skendi275276" /> janarit e vitit që pasoi, në krye të [[Abaci nullius|Abacisë nullius]] të Shën Llezhdrit në Orosh të Mirditës.<ref>{{citation | url=https://books.google.com/books?id=pgk7AQAAIAAJ&pg=RA2-PA46&dq=Primus+Docci&hl=en&sa=X&ei=ZdioVJiDGNGKyASh74KYAw&ved=0CCoQ6AEwAg#v=onepage&q=Primus%20Docci&f=false| page=45|location=Budapest| year=1907| journal=Foldrajzi Kozlemenyek| oclc=241308879| volume =XXXV (supplement 5-6)|publisher=Societe Hongroise de Geographie|title=Das Katholische Nordalbanien| author= Franz Baron Nopcsa}}</ref> Më 1890 dhe më pas në vitin 1894, shumë famulli iu bashkuan abacisë me në krye Doçin.
 
Me ndodhitë e Kryengritjes së Shqipërisë së Mesme, shkoi me njësitë vullnetare mirditore për t'i dalë në krah [[Princ Vidi|Princ Vidit]].<ref name=":1" />