Dallime mes rishikimeve të "Xhaferr bej Ypi"

317 bytes added ,  3 vjet më parë
'''Xhaferr bej Ypi''' ([[Starje]], [[1878]] - [[17 Nëntor|17 nëntor]] [[1940]]) nëpunës, deputet, ministër dhe kryeministër shqiptar.
 
==JetaBiografia==
U diplomua në Universitetin e Stambollit për Drejtësi. Më 1900 e deri më 1912 shërbeu si funksionar i administratës osmane.
 
1920 është përfaqësues i Durrësit në [[Kongresi i Lushnjes|Kongresin e Lushnjes]].<ref name=":0">{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=246}}</ref> Pas punimeve u caktua prefekt i Beratit,<ref>{{Cite book|title=Ballafaqime politike në Shqipëri (1897-19211942)|last=Vllamasi|first=Sejfi|publisher=Vllamasi|year=2012|origyear=1950'|isbn=978-9928-140-54-8|location=Tiranë|pages=208|ref=harv}}</ref> aidhe ishtenga nëntori i 1920 deri më 1921 qe ministër i Drejtësisë. Si udhëheqës i Partisë Popullore, në fund të dhjetorit 1921 ai formoi një qeveri ku [[Fan Noli]] ishte ministri i Punëve të Jashtme dhe [[Mbreti Zogu I|Ahmet Zogu]] ishte ministri i Punëve të Brendshme. Deri në 4 dhjetor 1922, ishte Kryeministër Ypi. Nga 2 dhjetor 1922, deri në 31 janar 1925, Ypi ishte anëtar i Këshillit[[Këshilli i LartëNaltë (Kryetarii kolegjialRegjencës|Këshillit ​​i shtetit)Naltë]]. Në qershor 1924 ai u largua nga Shqipëria për shkak të [[Lëvizja e qershorit|Lëvizjes së qershorit]], por vazhdonte ta mbante postin zyrtarisht.
Më 1920 është përfaqësues i Durrësit në Kongresin e Lushnjes.
 
Në 1920-1921 ai ishte ministër i Drejtësisë. Si udhëheqës i Partisë Popullore, në fund të dhjetorit 1921 ai formoi një qeveri ku [[Fan Noli]] ishte ministri i Punëve të Jashtme dhe [[Mbreti Zogu I|Ahmet Zogu]] ishte ministri i Punëve të Brendshme. Deri në 4 dhjetor 1922, ishte Kryeministër Ypi. Nga 2 dhjetor 1922, deri në 31 janar 1925, Ypi ishte anëtar i Këshillit të Lartë (Kryetari kolegjial ​​i shtetit). Në qershor 1924 ai u largua nga Shqipëria për shkak të Lëvizjes së qershorit, por vazhdonte ta mbante postin zyrtarisht.
 
Gjatë Mbretërisë së Zogut, Ypi është Kryeinspektori i Gjykatës Mbretërore. Më 1927-29 emërohet si ministër i Arsimit.
Kur nisi pushtimi italian, Ypi i përshëndeti italianët që kishin "çliruar" Shqipërinë. Pasi Mbreti Zog kishte ikur, nga 9 prill - 12 prill Ypi ka qenë Kryetar i Komitetit të Administrimit të Përkohshëm, dhe si të tillë kreu i ngarkuar i shtetit i cili "thirri" asamblenë e 12 prillit 1939. Nga 1939, ai ishte Ministri i Drejtësisë në qeverinë e [[Shefqet bej Vërlaci|Shefqet Verlacit]].
 
U vra më 17 nëntor 1940, në kohën kur ushtria greke bombardoi fshatin e tij. Varrimi i tij u bë në Tiranë në varrezën e bektashijve. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast mbajti një fjalim ministri [[Ernest Koliqi]] dhe kryetari i Gjykatës së Diktimit, Andrea Sahatçi.<ref>[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., [[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet|''Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet'']], Tiranëname=":0" 55, 2012. fq. 246. ISBN 9789994356225</ref>.
 
== BurimeReferencat ==
<references />{{Kryeministrat e Shqipërisë|state=collapsed}}
 
463

edits