Greqia e lashtë: Dallime mes rishikimesh

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.171.53.212) dhe riktheu rishikimin 1727008 nga 37.26.83.26
vNo edit summary
Rreshti 38:
Në poemën [[Lliada]],shkrimtari [[Homer]], flet për [[Luftën e Trojës]].Sipas poemës,mikenasit I shpallën luftë trojanëve,sepse pozicioni I Trojës pengonte rrugën detare për në Detin e Zi.Lufta vazhdoi për 30 vjet.Beteja përfundoi kur [[Akili]] mundi në dyluftim Hektorin,princin e trojanëve.Sipas [[Homerit]] grekët pushtuan Trojën me anë të një dredhie,duke përdorur Kalin e Drunjtë.
"TROJANËT KUJTUAN SE KALI ISHTE NJË DHURATË KUSHTUAR PERËNDIVE TË TYRE,PRANDAJ E FUTËN ATË BRENDA NË QYTET.NATËN,KUR TË GJITHË ISHIN DUKE FJETUR,USHTARËT GREKË QË ISHIN BRENDA KALIT DOLËN DHE HAPËN DYERT E QYTETIT.USHTRIA GREKE HYRI NË QYTET,I VURI ZJARRIN,E GRABITI DHE MASAKROI TROJANËT",pjesë nga [[Lliada]].
 
[[Kategoria:Greqia e lashtë]]