Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjergj Kokoshi"

54 bytes added ,  2 vjet më parë
v
U lind në Shkodër më 23 janar 1904.
 
Më 1931 mbaroi shkollën e lartë në Fakultetin e Letërsisë në Paris. Kthehet në vendlindje, ku punoi në gjimnazin e qytetit për dy vjet. Më 1933 caktohet drejtor i shkollave të mesme në Ministrinë e Arsimit deri më 1935.<ref name=":0">{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=154}}</ref> Në letërkëmbimin mes [[Ernest Koliqi|Ernest Koliqit]] dhe [[Karl Gurakuqi|Karl Gurakuqit]], në një letër të 1951 Kokoshi përmendet nga i pari:<ref>{{Cite web|url=http://www.panorama.com.al/dokumentet-ne-revisten-letra-letrat-e-koliqit-si-futa-arsimin-shqip-ne-kosove-dhe-mora-ne-pune-lasgush-poradecin-e-gjergj-kokoshin/|title=Dokumente në revistën "Letra", letrat e Koliqit|date=29 prill 2013|website=panorama.com.al|publisher=Revista "Letra"}}</ref><blockquote>[...] mora rishtas në punë [[Lasgush Poradeci|Lasgush Poradecin]] e Gjergj Kokoshin të pushuem nga predecesori e u dhaç rrogat e mbrapambetuna.</blockquote>Më 1944 - 1946 qe anëtar i Këshillit Antifashist Nacionalçlirimtar. Më 1944 - 1945 u emërua ministër i Arsimit në qeverinë e parë komuniste. Kandidoi për zgjedhjet e 2 dhjetorit 1945, por më pas u tërhoq. U arrestua më 23 janar 1946 "për aktivitet antipopullor" si dhe për dorëzimin e një memorandumi anglo-amerikanëve ku protestohej për njohjen e qeverisë komuniste. U akuzua se kishte bashkëpunuar me Suat Asllanin, Qenan Dibrën, Sami Qeribashin dhe elementë të tjerë të [[Balli Kombëtar|Ballit]] e [[Partia Lëvizja e Legalitetit|Legalitetit]], që kishte organizuar punën me grupe brenda e jashtë vendit kundër pushtetit popullor, dhe se kish përdorur pushtetin e Frontit.
 
Më 2 korrik 1946 u dënua nga Gjykata e Lartë me 30 vjet burg të rëndë si "armik i popullit dhe sabotator i pushtetit".<ref name=":0" />
463

edits