Dallime mes rishikimeve të "Xhavaharlal Nehru"

1.181 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (AT44 zhvendosi faqen Jawaharlal Nehru tek Xhavaharlal Nehru)
v
[[File:Gandhi_and_Nehru_1942.jpg|lidhje=https://en.wikipedia.org/wiki/File:Gandhi_and_Nehru_1942.jpg|parapamje|Nehru dhe [[Mahatma Gandi|Gandi]] në vitin 1942]]
'''Jawaharlal Nehru''' (14 nëntor 1889 - 27 maj 1964) ishte Kryeministri i parë i Indisë dhe një figurë qendrore në politikën indiane para dhe pas pavarësisë. Ai u shfaq si udhëheqësi suprem i lëvizjes së pavarësisë indiane nën tutelën e Mahatma Gandhi dhe vendosi Indinë nga themelimi i saj si një komb i pavarur në vitin 1947 deri në vdekjen e tij në vitin 1964. Ai konsiderohet arkitekt i shtetit kombëtar modern indian: një republikë sovrane, socialiste, laike dhe demokratike. Ai njihej edhe si Pandit Nehru për shkak të rrënjëve të tij me komunitetin e Kashmiri Pandit, ndërkohë që shumë fëmijë indian e njihnin atë si Chacha Nehru (Hindi, lit, "Uncle Nehru").
'''Xhavaharlal Nehru''' ([[Hindi|hindisht]]: जवाहरलाल नेहरू ''Jawaharlal Nehru'', 14 nëntor 1889 – 27 maj 1964) ishte kryeministri i parë i [[India|Indisë]] dhe figurë qendrore në politikën indiane para dhe pas pavarësisë. Ai nën mbikëqyrjen e [[Mahatma Gandi|Mahatma Gandit]] u shfaq si udhëheqës i lartë i lëvizjes për pavarësimin e Indisë dhe udhëhoqi Indinë nga themelimi i saj si një komb i pavarur në vitin 1947 deri në vdekjen e tij në vitin 1964. Ai konsiderohet arkitekt i shtetit bashkëkohor indian: një republikë sovrane, socialiste, laike dhe demokratike. Ai njihej edhe si '''Pandit Nehru''' për shkak të origjinës së tij nga panditët e Kashmirit, ndërkohë që shumë fëmijë indian e njihnin atë me nofkën ''Chacha Nehru'' (hindisht për "Xhaxhi Nehru").<ref>{{cite web|url=http://inc.in/organization/2-Pandit%20Jawaharlal%20Nehru/profile|title=Indian National Congress|work=inc.in|deadurl=yes|archiveurl=https://web.archive.org/web/20160305180028/http://inc.in/organization/2-Pandit%20Jawaharlal%20Nehru/profile|archivedate=5 March 2016|df=dmy-all}}</ref><ref>{{Cite news|url=http://www.dnaindia.com/india/report-nation-pays-tribute-to-pandit-jawaharlal-nehru-on-his-124th-birth-anniversary-1918978|title=Nation pays tribute to Pandit Jawaharlal Nehru on his 124th birth anniversary {{!}} Latest News & Updates at Daily News & Analysis|date=2013-11-14|work=dna|access-date=2017-05-18|language=en-US|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20170701233432/http://www.dnaindia.com/india/report-nation-pays-tribute-to-pandit-jawaharlal-nehru-on-his-124th-birth-anniversary-1918978|archivedate=1 July 2017|df=dmy-all}}</ref>
 
==Burimet==
{{Reflist}}