Ndryshimi mes inspektimeve të "Todi Lubonja"

482 bytes added ,  2 vjet më parë
(hyrjen e perktheva nga de.wiki)
 
== Biografia ==
Në mars të 1942 në prani të [[Tuk Jakova|Tuk Jakovës]], Lubonja u zgjodh në komitetin qarkor të [[Durrësi|Durrësit]].<ref>{{Cite book|title=Lëvizja komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2016|isbn=9789928106384|location=Tiranë|pages=205|ref=harvnb}}</ref> Vitet e para të regjimit komunist qe pjesë e Brigadave të Ndjekjes, veprimtari për të cilën në shtyp janë botuar letra ku radhiten bëmat e forcave ndjekjes në gjykimin e ekzekutimin e kundërshtarëve dhe strehuesve të tyre.<ref>{{Cite web|url=http://www.gazetatema.net/2016/12/04/qershor-1946-todi-lubonja-vrame-4-te-arrestuar-ekzekutuam-3-strehuesit-e-tyre/|title=Todi Lubonja: Vramë 4 të arrestuar dhe 3 strehues|website=gazetatema.net|publisher=Gazeta Tema}}</ref>
 
Todi Lubonja si i ri mori pjesë në Luftën Nacionalçlirimtare. Lubonja u bë një emër i njohur si drejtor i përgjithshëm i Radio Televizionit Shqiptar dhe në këtë post ai do të mbahet mend, si njeriu që solli një frymë liberale dhe profesionale edhe pse ishte anëtar i Komitetit Qendror. Festivali i 11-të i Këngës në RTSH, ishte një rast për të vënë në shënjestër, një grup intelektualësh, ku padyshim ndër më kryesorët ishin Todi Lubonja e Fadil Paçrami. Lubonja shkarkohet. Por dënimi i tij dhe i Paçramit për veprimtari armiqësore si pjesëtarë të të ashtuquajturit “grup liberal”, ndodhi në [[1974]], pas Plenium IV. Familja e Lubonjave internohet në Torovicë të Lezhës, ndërsa i biri i tij Fatos Lubonja bën gjithashtu burg politik si i ati. Lubonja doli prej andej vetëm me erën e ndryshimeve demokratike në Shqipëri.
463

edits