Ndryshimi mes inspektimeve të "Ismail Kadare"

78 bytes removed ,  2 vjet më parë
→‎Vitet e hershme: heqje e linkut te vdekur
(→‎Vitet e hershme: heqje e linkut te vdekur)
 
[[File:Главное здание Литературного института имени Горького.JPG|thumb|Instituti Gorki]]
Studimet universitare i kreu në [[Tirana|Tiranë]], ku më 1958 mbaroi degën e Gjuhës e të Letërsisë në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]] dhe u diplomua për Mësuesi. Në vitet 1958-1960 studioi në [[Moska|Moskë]], në Institutin e Letërsisë Botërore "Maksim Gorki". I zhgënjyer nga realizmi socialist mendon të lërë letërisinë krejtësisht. Detyrohet t'i braktisë studimet para kohe për shkak të ashpërsimit të marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe [[Bashkimi Sovjetik|Bashkimit sovjetik]].<ref>[http://www.kirjasto.sci.fi/kadare.htm Ismail Kadaré, Books and Writers]</ref> Kthehet në Shqipëri dhe punon fillimisht në gazetën “Drita”, e më pas drejton revistën “''Les lettres albanaises''”.{{Cn}}
 
=== Vitet e 60-ta ===
463

edits