Ndryshimi mes inspektimeve të "Qyteti pa reklama"

408 bytes added ,  2 vjet më parë
nga artikulli i Kadarese
(nga artikulli i Kadarese)
[[Skeda:Qyteti pa reklama.jpg|thumb|200px]]
'''Qyteti pa reklama''' është një roman i shkruajtur nga [[Ismail Kadare]] më 1959. Për shkak të temës delikate të romanit, që bënte fjalë për studentë të shthurur e amoralë që arrijnë suksesin me anë të falsifikimeve, e që ishte në kundërshtim të plotë me frymën pozitive e heronjtë pozitivë që proklamonte realizmi socialist, romani mbeti pa u botuar.<ref>{{Cite web|author=Ndue Ukaj|url=http://www.gazetaexpress.com/arte/ismail-kadare-letersia-identiteti-dhe-historia-205610/?archive=1|title=Ismail Kadare: Letërsia, identiteti dhe historia|work=Gazeta Ekspress|date=2016-05-27|accessdate=2017-09-15}}</ref>
'''Qyteti pa reklama''' është një roman i shkruajtur nga [[Ismail Kadare]]. Shtëpia botuese Onufri.
 
Ja një nga tekstet më të hershme në prozë të Ismail Kadaresë, shkruar më 1959, në moshën njëzet e tre vjeç. Deri atëherë shkrimtari kishte nxjerrë tregime të vogla, si “[[Kujtime të humbura]]”, shkruar në vitin 1955.
== PermbajtjaReferencat ==
<references />
{{pp|21 shtator 2014}}
 
 
463

edits