Ndryshimi mes inspektimeve të "Moikom Zeqo"

111 bytes removed ,  2 vjet më parë
Duhen saktesuar elementet qe ishin te pareferencuara. Nese u gjendet referenca, le te kthehen me citimin perkates
(Kthim i artikullit ne gjendje enciklopedike)
(Duhen saktesuar elementet qe ishin te pareferencuara. Nese u gjendet referenca, le te kthehen me citimin perkates)
==Biografia==
Më 1967 nisi të ndiqte Fakultetin Histori Filologji, duke u diplomuar në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]] më 1971 në degën gjuhë-letërsi. Në vitet 1971-1974 punoi si gazetar dhe redaktor letrar i gazetës “[[Drita (gazetë)|Drita]]”. Më 1974-76 punoi si mësues në [[Rrogozhina|Rrogozhinë]]. Më pas, në vitet 1979-1987 qe punonjës shkencor pranë Muzeut Arkeologjik të Durrësit. Më 1987-1990 punoi si specialist në sektorin e artit antik në [[Akademia e Shkencave|Akademinë e Shkencave]] në Tiranë. Në qershor të 1991 qe pjesë e grupit organizator të Kongresit të 10-të të Partisë së Punës. Më 31 janar-10 maj 1991 u emërua kryetar i Komitetit të Kulturës dhe po atë vit iu dha portofoli i ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sporteve. Më 1991 dhe 1992 kandidat për deputet, kur dhe u zgjodh dhe shërbeu deri më 1996 si deputet i PS-së. Më 1997-2005 ka qenë drejtor i Muzeut Kombëtar.<ref>{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher="55"|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=258}}</ref>
 
Është [[Doktor i Shkencave]] dhe mban Urdhërin e Lartë “[[Mjeshtër i Madh]]”.<ref name="FESH"></ref>
 
== Vepra ==