Ndryshimi mes inspektimeve të "Njeriu"

643 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e Arcad1951 (diskutimet) në versionin e fundit nga CommonsDelinker.)
Etiketa: Rollback
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Taxobox
| name = Njeriu<ref name=msw3>{{MSW3 Groves | pages = | id = 12100795}}</ref>
| image = Human.svg
| image_caption = Mashkulli dhe femra njeri
| fossil_range = {{Short fossil range|0.195|0}}
| status = LC
| trend = increasing
| status_system = iucn3.1
| regnum = [[Animalia]]
| phylum = [[Chordata]]
| classis = [[Mammalia]]
| ordo = [[Primates]]
| familia = [[Hominidae]]
| subfamilia = [[Homininae]]
| tribus = [[Hominini]]
| genus = ''[[Homo (genus)|Homo]]''
| species = '''''H. sapiens'''''
| subspecies = '''''H. s. sapiens'''''
| trinomial = ''Homo sapiens sapiens''
| trinomial_authority = [[Carolus Linnaeus|Linnaeus]], 1758
}}
'''Njerëzit''' janë primatë dykëmborë që i përkasin llojit '''''Homo sapiens''''' ([[Latinisht]]: "njeri i zgjuar" ose "njeri i ditur") dhe familjes [[Hominidae]], familjes së madhe të majmunëve.<ref>{{cite journal |author=Goodman M, Tagle D, Fitch D, Bailey W, Czelusniak J, Koop B, Benson P, Slightom J |title=Primate evolution at the DNA level and a classification of hominoids |journal=J Mol Evol |volume = 30 |issue=3 |pages=260 – 6 |year=1990 |id=PMID 2109087}}</ref><ref>{{cite web |title=Hominidae Classification |work=Animal Diversity Web @ UMich |url=http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/classification/Hominidae.html |accessdate=2006-09-25}}</ref> Ata janë të vetmit anëtarë që kanë mbijetuar prej gjinisë ''Homo''.
 
|colspan=3| <div align=center>'''Përbërësit e trupit të njeriut''' <br /> <font size=1>Te një person që peshon mbi 60&nbsp;kg</div>
|-
! Përbërësi !! Masa<ref name=Burton/> !! Përqindja e atomeve<ref name="Burton">[http://books.google.com/books?id=zvbV4M0-YdEC&printsec=frontcover&source=gbs_navlinks_s Page 3] in Chemical storylines. Author: George Burton. Edition 2, illustrated. Publisher: Heinemann, 2000. ISBN 0-435-63119-5, 9780435631192. Length: 312 pages</ref>
|-
| [[Oksigjeni|Oksigen]] || 38.8&nbsp;kg || 25.5%
Anonymous user