Ndryshimi mes inspektimeve të "Abdullah pashë Dreni"

v
U kthye versioni 1863068 i bërë nga Mulgeci (diskutimet)duhen referenca
v
v (U kthye versioni 1863068 i bërë nga Mulgeci (diskutimet)duhen referenca)
Etiketa: Undo
'''Abdullah Pashë Dreni''' (1820 ne Gjakove–1878) ka qene nje feudal shqiptar i shekullit te 19 dhe udheheqes ushtarak i perandorise osmane. Dihet te kete marre pjese ne [[Rrethimi i Plevnës|rrethimin e Plevnë]]s .Duke qene se ishte anetar pro-turk i [[Lidhja Shqiptare e Prizrenit|Lidhjes Shqiptare te Prizrenit]] strehoi ne shtepine e tij Mehmet Pashen (Maxharr Pasha) dhe nuk pranoi ta dorezoje ate tek forcat ushtarake te Lidhjes te cilat kishin vendosur ta vrisnin ate.Megjithe kembenguljen e tij per te mos e dorezuar pashain turk , Col Delia arriti qe te futej ne shtepine e Abdullah Pashe Drenit dhe te vriste Maxharr Pashen.
 
[[Kategoria:Lindje 1820]]