Ndryshimi mes inspektimeve të "Korça"

45 bytes added ,  1 vit më parë
(Fixed typo)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
 
== Turizmi ==
Turizmi ne ketekëtë qytet ka dy pika te rendesishmerëndësishme e te frekuentuara shpesh nga turistetturistët, fshatrat VoskopojeVoskopojë e [[Dardha]]. PervecPërveç klimesklimës malore, me pyje te dendur me pisha e bredha, dhe prezencenprezencën e njenjë peisazhipeizazhi mbreselenesmbreslënës, turistetturistët mund te gjejnegjejnë pjesepjesë nga historia dhe trashegimiatrashëgimia e popullit shqiptar duke filluar nga periudha e sundimit [[Bizanti|Bizantin]]n. Në [[Voskopoja|Voskopojë]] gjenden një numër i konsiderueshëm kishash ortodokse dhe manastiresh që i përkasin kësaj periudhe. Gjatë dimrit të dy këto fshatra turistikë ofrojnë pista skijimi për vizitorët e tyre.
Ne [[Voskopoja|Voskopoje]] gjenden nje numer i konsiderueshem kishash ortodokse dhe manastiresh qe i perkasin kesaj periudhe.
Gjate dimrit te dy keto fshatra turistike ofrojne pista skijimi per vizitoret e tyre.
[[File:Korça Mësonjtorja.jpg|thumb|Mësonjëtorja e parë në shqiperi
 
Anonymous user